# Köpa ny dator
Author: pigelina

Funderat på att köpa en ny dator och undrar vilka ni rekomenderar? Vill ha en bärbar som jag kan spela lite spel på tex the sims men främst för att förvara och redigera bilder på. Gärna så billig som möjligt.

## Comment 1
Author: pigelina

Kollat lite på Hp datorer, varit ganska nöjd med dessa innan men vad är skillnaden på dessa igentligen och vad är bäst? http://store.hp.com/SwedenStore/Merch/Offer.aspx?p=c-pavilion#landing-tabs-block

## Comment 2
Author: Aniara14

Hoppas verkligen inte att du funderar på att köpa nån av HP-datorerna i länken. Trots att dom har så dåliga prestanda så är dom ändå svindyra. Inte alls prisvärda med andra ord.

## Comment 3
Author: pigelina

Tack för hjälpen, det gjorde mig mycket klokare.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Köp absolut ingen HP. Dom överhettas enkelt och fläktar på högvarv.

Jag kan rekommendera Lenovo Z51-70. Bra med arbetsminne för redigering. Snabb tvåkärning processor. Skapligt grafikkort som klarar lättare och medium spel enligt recensioner på nätet. Ett stort plus är att den inte använder en gammal mekanisk Hårddisk, utan en snabb elektronisk, tyst SSD på 256Gb.

Kollade även upp lite tester med laptops i samma prisklass och denna låg på topp på nästan alla tester.  :)

https://www.komplett.se/product/854934/datorer-och-surfplattor/barbara/datorer/lenovo-z51-70-156-full-hd-matt
