# Gigabit-switch
Author: MagArne

Håller på att snygga till nätverket hemma och är nu i behov av en prisvärd gigabitswitch på minst 8 portar.

Har ni förslag på någon? Gärna med inbyggd nätdel så jag slipper stora klumpiga nätdelar som knappt får plats i grenuttaget.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Utan att googla, så undrar jag om inte Netgears lite mer professionella modeller har inbyggd nätdel.

## Comment 2
Author: Kaj

Switch verkligen, inte en router då?

## Comment 3
Author: JonasDuregard

Den här kanske:  
https://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=67142

Inbyggd nätdel har den inte, men en någorlunda kompakt adapter verkar den ha. Och en mer prisvärd är nog svårt att hitta.

## Comment 4
Author: MagArne

[#2](#2 "Direkt länk till kommentar") Nej, det är för få portar i dagens routrar för alla mina prylar.  

Kommer troligtvis köra med en Ubiquiti UniFi Security Gateway som router och den har bara en port. Deras egna switchar är för visso trevliga men lite överkurs för mig.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4

Skulle inte 8 st portar räcka ? ASUS har ju router med 8 portar. Rätt kraftfull för att vara konsumentpryl.

## Comment 6
Author: MagArne

#3 Ja något liknande duger utmärkt.

#5 Oj, det var inte dåligt med 8 portar. De flesta brukar ju bara ha 4-5st  
Nu har jag redan 2st trådlösa Unifi Accesspunkter som kan styras med hjälp av en Unifi Gateway. Dessutom har den rätt hyfsad VPN-server vilket jag är i behov av.

Den utrustning som är lätt att ansluta med kabel brukar jag alltid försöka köra med kabel för att få bäst prestanda och minst strul.

## Comment 7
Author: MagArne

Det blev en TP-Link TL-SG108  
https://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=1498233  

Jag tror det är en Netgear GS108 med annat klistermärke på.
