# Vart hittar jag *C på tangentbordet?
Author: [Borttaget]

Försöker hitta \*C (alltså inte \* utan den vanliga grader", men hittar inte den alls på tangentbordet.

## Comment 1
Author: kattöga

Om jag jobbar i Word, hittar jag den lilla ringen bland symboler  
(Infoga -->symboler)    
Annars kan du kanske kopiera härifrån o klistra in i ditt dokument?

Prova också att trycka på Ctrl+Alt+2 och blanksteg. (funkar i Word hos mig, men inte i inläggsrutan här.)

°C

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Lite jobbigt, ne jag har inte word, kör med ubuntu på min dator. Finns det inget enklare sätt eller något kortkomando för att få fram det? Tänkte skriva in lite gamla recept.

## Comment 3
Author: Surpan

Håll in ALT och skriv in 0186 (sen mellanslag).

## Comment 4
Author: Surpan

ºC

## Comment 5
Author: [Borttaget]

º Åha, tack. Måste komma ihåg det bara. Funkar super, tack surpan.

## Comment 6
Author: Surpan

Inga problem, det var bara en snabb googling bort. 🙂

## Comment 7
Author: Carmarino

Alt + 248 funkar också. Det är kanske lite lättare att komma ihåg?

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Duckduckgo:ar mest, google är ondskan i sig själv. ![](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==)😉

## Comment 9
Author: kattöga

Synd att det är så olika, ingen av förslagen i #3 och #7 funkar för mig...  
Det beror antagligen på vilket tangentbord och program man använder...

Men skönt att du, TS, hittat en lösning som fungerar för dig!

## Comment 10
Author: [Borttaget]

@ får jag på CTRL+ALT+2, Ja det är not tangentbord som gör att det blir olika. Har inget infoga symbol heller någonstans. Tur att det finns flera sätt att få fram den på, borde finnas på tangenterna tycker man då det finns symboler som knappt används idag som $¤£§ i alla fall inte hos oss.

## Comment 11
Author: Surpan

#9 Har du ingen nummerplatta på ditt tangentbord? Man måste använda dom, det fungerar inte med siffrorna över bokstäverna. 🙂

## Comment 12
Author: Sebastian0403

Testa Control alt f4 delete

## Comment 13
Author: kattöga

#11 Aha, är det därför?! Det stämmer, jag har ingen "nummerplatta"... (Det fick de tydligen inte plats med på min laptop.) Tack, då vet jag!🙂

## Comment 14
Author: Surpan

#13 Yes, antagligen. 🙂

## Comment 15
Author: Jalking

En smidig lösning är att ha en lättillgänglig textfil med de "konstiga tecken" du använder lite då och då. Då kan man bara öppna den, kopiera och klistra in utan att behöva leta koder eller gömda specialprogram. Fast i Windows funkar "Teckenuppsättning" (charmap.exe) rätt bra... I Linux Mint finns programmet "Teckentabell" som motsvarar Windows "Teckenuppsättning". Det borde finnas något motsvarande även i Ubuntu. Tyvärr har jag Ubuntudatorn på jobbet så jag kan inte kolla just nu.

## Comment 16
Author: wyatt

Under Linux kan du testa CTRL+SHIFT+u sedan B0 och ENTER.

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Funkade inte Wyatt. Kanske gör fel.

## Comment 18
Author: wyatt

Testa igen:

CTRL+SHIFT+u sedan B0 och ENTER ger: °

CTRL+SHIFT+u sedan 2103 och ENTER ger: ℃

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Klickade ner BO inte B0, nu funkar det också. :)
