# Apple igen
Author: Staffan

Tyckte den här var rolig också :)

## Comment 1
Author: JMW

🤣

## Comment 2
Author: Niklas

Vore det inte för att de samtidigt höjde priserna hade jag tyckt att det var bra. 🙂

## Comment 3
Author: Sindri

🤣

## Comment 4
Author: johan

Kul bild!

Men allvarligt talat så tycker jag det var bra att dom slutar infoga laddare. Lite konstigt dock att dom skickade med USB-C till Lighting-kabel, då det sannolikt är USB-A - Lightning som alla redan har. 

För det första tror jag det stämmer att de flesta har en drös laddare liggande redan. För det andra kan dom göra kartongerna mindre än hälften så höga, vilket resulterar i mindre material och att få plats med dubbelt så många telefoner i varje leverans, vilket betyder mindre utsläpp från transporter.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4: 

Så när alla förstagångsköpare för Iphone skall köpa sin mobil så måste de även köpa separat laddare som ligger i separat förpackning och därmed så försvinner en del av syftet med att försöka skära ned på transporterna för att spara på utsläpp som inte ens går att mäta.

Vill man tänka på miljön först och främst så kan man ju skippa att köpa det senaste om man har en mobiltelefon som redan fungerar. Det skulle bli en större vinst för miljön.

Som en liten referens, om man kunde stänga av hela Sverige i ett helt år (fordon), allt detta som skulle sparas in på miljön, äts upp av resterande länder på ~10 timmar.

## Comment 6
Author: johan

#5: Hur stor andel av mobilköparna idag är förstagångsköpare? Laddare från i princip ALLA mobilmärken fungerar ju eftersom det är USB i den ände du sätter i laddaren. 

Som jag skrev har förmodligen fler gamla laddare med USB-A än USB-C, men speciellt på Android-sidan så har USB-C varit vanligt länge. iPhone 11 hade också USB-C-laddare och senaste årens iPads och Mac och många laptops använder USB-C. 

Så om man inte levt i en grotta senaste 5 åren, så har man sannolikt USB-C i hemmet redan.

## Comment 7
Author: Niklas

#5: 

> ”... därmed så försvinner en del av syftet med att försöka skära ned på transporterna för att spara på utsläpp som inte ens går att mäta.”

Sammanlagt ger de här förändringarna en besparing på **2 miljoner ton koldioxid**. Varje år. Det finns, enligt Apple, 2 miljarder av deras laddare i världen.
