# Windows 11
Author: Vixxen

Vad tycker ni om Windows 11?
Positivt? Negativt?

## Comment 1
Author: johan

Inte kört så mycket än då jag mest använder Mac, men spontant tycker jag det verkar bra. Kanske för att det är ännu mer likt Mac. :) 

Tråkigt att dom aldrig kan bli helt klara med övergången till modernt utseende. Tycker det är så störande att man titt som tätt måste komma in i Kontrollpanels-gränssnittet från Windows 95. Och Dark mode verkar fungera väldigt olika på olika ställen.

## Comment 2
Author: Vixxen

#1: Intressant!

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Än har jag inte hunnit med att prova på detta. Jag hoppas det är bättre än Windows tio. Det har jag lite dåliga erfarenheter av.

## Comment 4
Author: Vixxen

Vad består de största förändringarna av?

## Comment 5
Author: johan

#4: Det jag sett folk lyfta fram mest är visuella ändringar. Så på det stora hela kan jag tänka mig att det känns som Windows 10, fast med modernare utseende.

## Comment 6
Author: Vixxen

#5: Aha! Intressant!

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Råkade av misstag uppdatera till win11.
Som tidigare nämnts gav det ett mobilt utseende. Såg typ ut som en gigantisk mobilskärm.
Utöver det så lade sig allt helt annorlunda och blev svårare att hitta.
M.a.o så gillade jag inte det och valde att gå tillbaka till win10 igen.
Tur att det fanns i inställningarna så att man fick tillbaka de inställningar man redan hade gjort sedan tidigare också.

## Comment 8
Author: johan

Nu jobbar jag uteslutande på Windows 11. Tidigare macOs. Jag tycker generellt att Windows 11 känns väldigt bra. Jag gillar det nya utseendet. 

En detalj som jag tycker är markant bättre på Windows än macOS som jag uppskattar mycket är att man enklare kan ställa in större teckensnitt för hela systemet, till skillnad från att bara ändra upplösning på skärmen som det tycks vara på Mac. 

Som jag skrev tidigare tycker jag det som är mest störande är att man alltid kommer in i riktigt gamla gränssnitt så fort man försöker göra något mer avancerat. Hade önskat att allt kunde få det nya utseendet. 

Dark Mode verkar fungera lite si så där. Det är väldigt inkonsekvent i vilka appar det fungerar, även Microsofts egna. 

Överlag tycker jag denna påtvingade övergång till Windows 11 är positiv.

## Comment 9
Author: Vixxen

#8:  Tack för dina tankar!

## Comment 10
Author: perk

Tycker min dator blev segare med Windows 11🤔

## Comment 11
Author: Vixxen

#10: Jaså?

## Comment 12
Author: Carmarino

#10: Hittade denna artikel i senaste PC för Alla.

## Comment 13
Author: Vixxen

#12: Intressant!

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Varning för Windows 11 från denna datorreparatör. Kan "låsa" din dator.

## Comment 15
Author: Öland 4ever (oland4ever.com)

Har just ominstallerat Win 10 på en av mina datorer (via gratis nedladding från MS officiella sida förstås) och tycker att Win 10 duger bra. 

För övrigt tyckte jag det var märkligt att inte Win 11 accepterade Dual Core CPU utan minst Quad Core CPU!??

## Comment 16
Author: johan

> För övrigt tyckte jag det var märkligt att inte Win 11 accepterade Dual Core CPU utan minst Quad Core CPU!??

Varför är det märkligt? Nyare OS brukar ha högre krav på CPU och minne. 

Däremot tycker jag det är synd. Hade tyckte det var bättre att göra som Apple gör, med att man kan uppdatera på rätt gamla enheter, men att man inte får dom mest krävande funktionerna. 

Nackdelen med att stanna kvar på gamla OS är att dom till slut slutar uppdatera säkerhetshål och då sitter där man med ett sårbart system.

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Jag tror det är tvärtom att gamla system har färre säkerhetshål, medan nya datorer har fler säkerhetshål, avsiktligt skapade "hårdvarubuggar".

## Comment 18
Author: Condor

Jag läste att det nuförtiden är krav på att man reggar sig med ett Microsoftkonto om man installerar Windows 11. Det gäller home versionen. För proffsversionen kommer det i höst.

Sen tycker jag att det är konstigt att man säljer datorer som inte har mer än 8 GB RAM med Windows 11 eller gratis update till Windows 11. Jag har 8 GB och har Windows 10 och tycker att redan den är trög. Om Windows 11 drar ner datorns prestation mer än Windows 10, blir det ju till ett problem.

## Comment 19
Author: johan

#17: Lol. Det är klart du tror. 

Men i den verkliga världen så är opatchade buggar i äldre system den absolut största källan till intrång. Tillsammans med att dom flesta har värdelösa lösenord, samma lösenord på flera ställen och inte använder multifaktor-authentication. 

Men om du vill köra Windows XP och tror att du har ett mer skyddat system än om du kör Windows 11, så kan du ju leva i dina fantasibubbla där verkligheten inte existerar.

## Comment 20
Author: johan

#18: Var har du läst det? Vad jag vet går det alldeles utmärkt att installera Windows och bara köra lokala konton. Men jag kan så klart ha fel. 

Jag ser fler fördelar än nackdelar med att vara inloggad med ett Microsoft-konto, så jag har inget emot det. 

Att det skulle krävas för företagsanvändare har jag mycket mycket mycket svårt att tro då dom flesta kör helt egna domänkontrollanter och/eller tenants för Azure AD.

## Comment 21
Author: Condor

#20: 

Det stod i media för nån vecka eller så. Under installationen blir man uppmanad att anmäla ett Microsoftkonto, annars kan man inte fortsätta installationen. 

Här finns en artikel:

https://basic-tutorials.de/news/windows-11-pro-account-zwang-microsoft-konto-zwingend-benoetigt/

Men det ska finnas tricks att undgå tvånget och vem som redan hade Windows 11pro tidigare, kan fortsätta att använda den utan att behöva regga sig.

## Comment 22
Author: Condor

#20: 

Tillägg: Här finns det på engelska:

https://blogs.windows.com/windows-insider/2022/02/16/announcing-windows-11-insider-preview-build-22557/

## Comment 23
Author: Pyttelite

#19: Huygens kör inte XP han kör Windows  3.**11**!

## Comment 24
Author: johan

#23: Att han ens är uppkopplat är ett mysterium i sig.

## Comment 25
Author: johan

#22: Hittar inget om att man inte kan använda lokala konton där? Men lång artikel och jag skumläste mest. 

Att dom uppmanar till att koppla till sitt Microsoft-konto är inget nytt. Men det går ju enkelt att slippa det. 

Men som sagt, jag säger inte med säkerhet att du har fel, jag finner det bara extremt osannolikt. Jag har heller inte hört något om det internt. Jag jobbar dock inte i Windows-teamet, men på Microsoft. 

Jag tror det är mer sannolikt att det är en missuppfattning som fått fötter. 

Apple uppmuntrar för övrigt lika kraftigt att använda sitt Apple ID, men inget krav. 

Android uppmuntrar till att använda ett Google-konto.

## Comment 26
Author: johan

> Similar to Windows 11 Home edition, Windows 11 Pro edition now requires internet connectivity during the initial device setup (OOBE) only. If you choose to setup device for personal use, MSA will be required for setup as well. You can expect Microsoft Account to be required in subsequent WIP flights.

Ok, hittade. Märkligt. 

Men förstår logiken mer när det gäller hem-användare, oavsett version av Windows. Tolkade dig först som att det gällde datorer kopplade till företag, vilket inte är fallet. 

Gissar att det främst har att göra med att validera att du har en giltig licens. Det går fortfarande att skapa lokala konton efter installation och använda det efter installationen är klar. 

Jag kör senaste Preview. 

![image.png](https://files.ifokus.se/u2/4d8cab824347550cae20358cea967767/560/image.png)

## Comment 27
Author: johan

Du kan också sätta upp nya konton under Computer Management, Local Users and Groups på samma sätt som man gjort sedan Windows NT 4. 

![image.png](https://files.ifokus.se/u2/368ed97be96b9608fffb3594301e8c9e/560/image.png)

## Comment 28
Author: Condor

#26: 

Jag läste att det finns undantag vad som gäller datorer för företag och skolor, men jag vet inte hurvida man har tillgång till alla funktioner och internät.

## Comment 29
Author: Öland 4ever (oland4ever.com)

#16: Själva OS Win 10 kommer att uppdateras en gång i veckan fram till 14 oktober 2025 och Win Defender kommer att uppdateras flera år framöver. Win Defender uppdateras ju fortfarande dagligen för alla som fortfarande kör Win 7.

## Comment 30
Author: Carmarino

#29: Win Defender uppdateras flera gånger dagligen för alla som kör Win 10 också.

## Comment 31
Author: johan

#30: Ja, men Defender och patchar skyddar mot olika saker. Båda är så klart viktiga. 

Men förenklat skulle jag säga att patchar skyddar mot att ta sig förbi Defender.

## Comment 32
Author: Carmarino

#31: Absolut, men jag kompletterade bara Öland4evers kommentar om att det var Win7 som uppdaterades. Jag kan ibland få 4-5 uppdateringar på en dag, kanske till och med fler. (Har inte räknat dem så noga.)
