# Ljudkonverterare
Author: [Borttaget]

Hej!

Vet någon om det finns ett bra ljudkonverteringsprogram att ladda ner från nätet?

Jag får av någon anledning alla ljudspår jag kopierar från CD till min dator i Real, och dessa går ej att bränna in på ny CD-skiva.

Skulle behöva ett program där man enkelt kan konvetera ljudfiler i olika format, och gärna även kapa ljudspår.

Tacksam för hjälp!

## Comment 1
Author: BraveandCrazy

Jag använder denna för att rippa till mp3 och lyssna =)  
http://www.quinnware.com/  
Kapa vet jag inte så mycket om..  
Antar att du menar att du vill spara ner streamat ljud till din hd?

## Comment 2
Author: Titti

Jag använder [CDex](http://www.download.com/CDex/3000-2140_4-10226370.html?tag=lst-0-1 "http://www.download.com/CDex/3000-2140_4-10226370.html?tag=lst-0-1"). Det finns fler tips i den här [tråden](Read.aspx?ThreadId=6184227f-1c54-420c-8903-293de9602ecf "http://datorn.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=6184227f-1c54-420c-8903-293de9602ecf").

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Tack så mycket!

BraveandCrazy, jag vet inte vad streamat ljud är...![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif)

## Comment 4
Author: BraveandCrazy

Ingen fara =) Det visste inte jag heller från början ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

Lyssnar du på radio via internet.  
Det är streamat ljud. (troligtvis såndant som du vill kapa)  
  
Tilllägger också att det är bättre ljud i den spelaren som jag rekomenderade än i media playern.  
  
Kör samma låt i båda och jämför =)  
Hade en media player frälst vän här och gjorde den testen.  
Även den erkände att QP var bättre och bytte dessutom sedan till QP ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)
