# Läsa om olika appar (program) på datorn
Author: Sindri

Jag håller envist fast vid att datorns hårddisk skall vara partitionerad. Nu har det hänt som inte får hända, min C-dick är full och fungerar inte som den ska.
Jag vet att det finns många program som jag varken vill ha eller behöver. Samtidigt är jag medveten om att det finns viktiga program för att saker skall fungera, men jag vet inte vad som är vad.
Jag vill ha tips på en bra sida som enkelt förklarar vad olika program är till för så att jag förstår om jag kan avinstallera dem eller inte.

Jag var försökte också installera InDesign på denna dator fast jag förstod att det inte skulle fungera. Nu går det inte att avinstallera eftersom "det finns inget program associerat". Vad gör jag? Det här kommer upp för andra program också. Hur blir jag av med dem?

## Comment 1
Author: johan

ChatGPT och Google. Speciellt ChatGPT är bra på att förklara. 

Du kan sannolikt beskriva kort hur du använder din datorn och ge den en lista på alla program som du undrar över och få en sammanfattad beskrivning över vad du kan ta bort.

## Comment 2
Author: Sindri

Tack. Jag har aldrig testat ChatGPT och vet inte riktigt hur jag skall komma dit. Installera ännu ett program blir tufft då jag redan har fullt på C-disken.

## Comment 3
Author: Carmarino

#2: Såvitt jag minns är det helt webbaserat och behöver inte installeras. Däremot behöver man skapa ett konto. Det är gratis.

https://chatgpt.com/

## Comment 4
Author: Sindri

Hmmmm! Jag avvaktar nog ett tag. Är så trött på alla registreringar, de vill veta alldeles för mycket enligt min mening.

## Comment 5
Author: johan

#4: Dom vill veta en e-post adress och ett lösenord.

## Comment 6
Author: Sindri

#5: Tack.
