# Öppna PSP-filer i Photoshop
Author: beem

Jag använder Photoshop Elements 5.

Jag vill öppna filer från Paint Shop Pro i Photoshop.

Men hur göra man ?

## Comment 1
Author: Zpookey

Vilka filformat kan du spara i PSP?  
Finns där en möjlighet att spara till PSD så gör det så kan du öppna den i PS sen...om det är lagren du vill spara alltså annars kan du spara som TIF om det bara är kvalitén du vill spara....om inte heller det spelar någon roll så spara den i JPG.

## Comment 2
Author: beem

Det gäller filer som jag laddar ner från nätet......Digital Scrapping.

Det är de som gör materialet som lägger det i PSP. Jag har bara Photoshop och vill kunna använda deras material i min scrapping.

Det ska gå att omvandla PSP--filer till PS men hur ?

Jag har fått tips om att använda en plugins [www.telegraphics.com.au/sw/](http://www.telegraphics.com.au/sw/)

Paint Shop Pro format ska man ladda ner. Men jag får det inte att fungera i alla fall.

## Comment 3
Author: Zpookey

Nu vet jag inte hur viktigt det är men PSP kostar bara 995:-  
Kanske hade varit en idé att investera i det om du nu jobbar mycket med digital scrapping [http://www.dustinhome.se/pd\_5010115030.aspx](http://www.dustinhome.se/pd_5010115030.aspx)

## Comment 4
Author: iboat

Vet inte om **Graphic Converter** finns för windows, men den har aldrig misslyckats med någon konvertering som jag haft behov av. Den kan till och med ta upp trasiga bilder. Kan vara värt att undersöka.
