# Explorer slutat fungera
Author: bjorsa

Har nu haft vista i någon dag å nu la explorer av enligt vista får felet att explorer stöt på problem och stängs ner och att man letar efter en lösning och kommer meddela mig

Man blir ju lite frågande vem skall meddela mig å när satt nu å väntade en 20 min men inge hände startade om datorn ingen bättring provade att kör en adress från utforskaren men de gick inte utan då meddelades att explorer stött på problem och sen kom det att utforskaren inte fungarade som den skulle å att den skulle startas om å de gjorde den å fungerade .

De jag har gjort idag med den nya datorn är att försöka få min canonscan att fungera vilket inte lyckats men tycker inte att de skulle påverkar explorer å att jag nu kan komma ut beror på att jag har min gamla dator kvar .

Kan man byta ner vista till xp? det är en windows vista home premium OEMAct och den sitter i en hp pavillion 6305 sc och den låg färdig på hårddisken så ingen skiva följde med utan man fick göra en recovery med 2 dvd skivor .

mvh/bjorsa

## Comment 1
Author: johan

Om det är Internet Explorer som krashar, kolla att du verkligen har den senaste versionen av Flash. Den gjorde att IE krashade mycket i början när Vista kom.

Jag antar också att du ha de senaste drivrutinerna för din skanner? Canon borde ju gjort fungerande drivrutiner med tanke på att Vista funnits i över ett år nu.

Kolla även i **Kontrollpanelen**, **System och underhåll**, **Problemrapport och lösningar**, **Sök efter nya lösningar** för att se om det finns information om vad som krashar och varför.

## Comment 2
Author: bjorsa

Problemet kom direk tefter flashhade installerats via atg hemsida och jag antar att det blir den senaste versionen då man får då eftersom man antagligen får den via macromedia direkt men internet explorer vill inte fungera och jag har försökt att söka nya lösningar men han hittar inga å säger att han skall försöka igen senare :-)

Kör nu med firefox å törs nu inte gå till atg sidan för då kommer den säkert att avkräva att jag skall ha flsh till firefióx webbläsaren oxå å då komme rjag ingen vart.

Hur får man bort flash ?hittar den inte i ta bort program

mvh/bjorsa

## Comment 3
Author: bjorsa

Hittade adobe flashplayer i avinstallera program så tog bort den å startade om datorn och nu fungerar explorer men dåligt att vista inte kunde komma med det förslaget den hade ju inga förslag på felet annat än att jag skulle vänta tills den gjorde en ny sökning på felet.

men nu kan man i alla fall krypa till kojs utan att ligga å fundera på vista håller på med :-)

mvh/bjorsa

## Comment 4
Author: [Borttaget]

I XP finns Start>program>tillbehör>systemverktyg>internet explorer(utan tillägg)

Kan vara bra om man fuckat upp webbläsaren med massor av toolbars. Skulle nog funka med en felaktig flashplayer med.

## Comment 5
Author: bjorsa

#4 Tack för tipset !

Nu när jag startade upp datorn så hände ett fel som hänt flera gånger och det är att den inte har något nätverk dvs det finns inget internet och när man tittar på modemet (adsl) så lyser inte LAN lampan men de går ju att få igång genom att stänga av å på modemet men de felet har jag aldrig haft på den andra datorn men en massa gånger på den här nya är de bara vista som glömmer bort att kolla LAN eller beror de på att jag bara jackade i min lankabel och vista hittade den å jag kom ut på nätet skulle jag kört någon installation?

mvh/bjorsa

## Comment 6
Author: johan

#5: I början hade jag problemet att Vista fick för sig att jag hade fast ip, trots att jag inte hade det. Då fick jag gå in på egenskaperna för nätverksanslutningen och egenskaperna för TCP/IP 4 och kryssa i att IP-adress tilldelas automatiskt igen.

Men detta har jag inte haft på extremt länge, så undrar om inte det är något som fixats via Windows Update.

Har du kollat i Windows Update att alltså, även de som inte är kritiska, är installerade? Där kan det ju ligga uppdateringar för drivrutiner och mindre viktiga program (typ Flash).

SP1 kommer också lösa massa problem som jag stött på, t ex problem med USB-enheter. Jag kör beta 2 av SP1 nu och redan där blev mina problem bättre.

När skarpa SP1 släpps är det dags för en total ominstallation av datorn. Man samlar på sig mycket skit på ett år.

## Comment 7
Author: bjorsa

Johan jag kan inte ens hitta nätverksanslutning och egenskaper för de går ju inte att få egenskaper om jag tex högerklickar på anslutningen så hur kommer jag dit![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif) ?

mvh/bjorsa

## Comment 8
Author: bjorsa

I windows update står det att dom senaste windows uppdateringarna är installerade och de enda som finns att hämta är nvidia sata till grafiken

mvh/bjorsa

## Comment 9
Author: johan

#7: Ser du inte ikoner vid klockan för dom? Ser ut som två datorer och är det en fungerande koppling brukar det även sitt en jordglob på ikonen.

Annars kan du via Kontrollpanelen eller söka på "Nätverk", välja Nätverks- och delningscenter och välja Hantera nätverksanslutningar i vänsterspalten.

## Comment 10
Author: bjorsa

Hittade fram nu tack :-)och de hade där erhåller automatiskt på tcp/ip 4 så de felet kan de ju inte vara då

Nu installerades adobe flash igen kanske pga att jag var på tradera och att adobe flash behövs där men de kommer liksom ingen förfrågan utan helt plötsligt så varnade vista för att något höll på att installeras och ifall jag ville godkänna tillägget till explorer och de först efter godkännande man såg att det var adobe flash tycker nog att de vore bra om man först kunde se vad det var som ville installeras men hur som helst nu funkar explorer med flash puh

mvh/bjorsa

## Comment 11
Author: bjorsa

Fast nu kör jag firefox igen då explorer helt plötsligt blivit extremt långsamt tar upp till en minut innan explorer öppnat klart min startsidan avanza.se och sedan går det inte att titta på mina favoriter på rätt sätt dvs det fungerar efter en bra väntan att favoriter komme fram men sedan när man bläddrar fram till en katalog där jag har tex lite om foto dvs ett par sidor om foto så får jag bara fram katalogen men den öppnas inte utom ett streck på vertikalen som syns på höger sida där sidorna skulle synts men nu syns bara dera ytterkant i form av vertikalstrecket

mvh/bjorsa
