# raderade mappar
Author: mariatingsund

Var kan man hitta mappar som blivit raderade av Dreamweaver? De hamnar nämligen inte i papperskorgen som allt anna man raderar i andra program. Jag har gjort misstaget att jag försökte skapa en ny plats i Dreamweaver och när den frågade var jag vill ha den platsen, valde jag mina dokument, och namngav det Karin. Jag såg att det blev totalt fel, så jag skulle radera Karin mappen, och eftersom datorn började jobba som en ånglook, kollade jag vad det gjorde, och det gjorde att mina mappar från M-V försvann, Jag hann stoppa så mappar från A-L är kvar, men något kan ha blivit rubbat inom dessa också. Tydligen la sig "karin" över alla mina dokument, i stället för att ligga under i en egen mapp. Kan någon hjälpa mig?

## Comment 1
Author: mariatingsund

ingen vet vart raderade filer tar vägen i dreamweaver?

## Comment 2
Author: Kaj

Vet ej om Dreamweaver har en egen papperskorg men det finns en uppsjö av gratis program som du kan köra som kan återställa filer som tagits bort även om de inte finns i papperskorgen.

Googla på [restore deleted file utlity](http://www.google.se/search?hl=sv&q=restore+deleted+files+utility&meta= "http://www.google.se/search?hl=sv&q=restore+deleted+files+utility&meta=")

Dessa program söker igenom datorn och hittar sådant som är borttaget och ifall ingen annan fil skrivit över detta ställe på disken kan filen återskapas.  
Det är således viktigt att du inte kör program och skapar filer mellan det att Dreamweaver tagit bort filen och du försökt återställa med en sådan utility. För då finns riksen att de nya filer som skapas kommer att skrivas in på den plats där din Dreamweaver fil låg och då går det inte att återskapa dem av utlityn (eller något annat program).

När ett program tar bort en fil så tas den inte bort fysiskt utan det är endast pekaren till där filen låg som raderas. Därför går det att återställa med specialprogram under förutsättning att inget annat lagts på den plats där ursprungsfilen låg för då är det kört.

## Comment 3
Author: mariatingsund

jag har laddat ner handy recovery och tittade där, men mapparna fanns inte där. Och sökte inom dreamweaver och jag hittar inga papperskorgar där heller. Och det går inte ångra borttagningen heller. Knepigt.

Och för att det ska vara ännu roligare, den cd-n som jag säkerhetskopierade i maj 07 sist, den går inte att läsa. Den bara surrar, jag trodde först att det var för att mycket utrymme var upptaget, men när jag väntade ut och äntligen visades vilka mappar som var på cd-n, då gick ju inte föra dessa filer tillbaka till datorn med varningstexten går ej läsa.

## Comment 4
Author: Kaj

Ett tips. ibland kan det hjälpa att "tvätta" cdn. Ta lite ljummet vatten och en mild tvål och tvätta försiktigt. Torka lätt med en luddfri handduk. Inta alltid men ibland kan det vara så att CDn helt enkelt blivit lite smutsig (dammig) och då kan detta hjälpa. Ibland behöver man inte ens ta vatten utan det kan gå bra att bara ta en näsduk och "putsa" CDn

## Comment 5
Author: mariatingsund

Jag tvättade av disketten, men tyvärr, jag väntade 2 timmar tills min snabba dator spelade upp filerna från CD-n, (tidigare har jag avbrutit den processen, så nu testade jag om det var därför det var oläsbart) och sedan väntade jag en halvtimme till, tills det visade mapparna i utforskaren. Men  när jag öppnade en mapp där, så visade den tom, trots att det står ju att det är knappt ledigt utrymme. Det är en CDFS typ, 680 MB upptaget och mer än 250 MB ledigt utrymme, med 8 mappar och en del undermappar, med enmassa olika sorters filer. Nu har jag god lust att byta min bild här till vänster till en gråtande.

## Comment 6
Author: mariatingsund

cd förstås och inte diskett, jag är för förbannad för att tänka klart.![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif)

## Comment 7
Author: marimu

Om jag har en CD som inte fungerar har jag prövat att kopiera till en annan CD med brännarprogrammets kopieringsfunktion. Då brukar den nya CD:n fungera. Det går lika bra att kopiera en DVD på samma sätt.
