# adobe flasher 9...
Author: olandsfamiljen

Jag har vid ett flertal tillfällen blivit uppmanad att ladda hem adobe flash för att kunna se vissa saker på hemsidor, tex aftonbladet o ikea.. jag har laddat hem programmet ett flertal tillfällen o fått svaret att installationen gick bra men det finns ju inte på datorn?

Vad är fel?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Det ska inte visa sig som ett program i listan över program, utan det är en insticksmodul till din webbläsare, och när du startar webbläsaren nästa gång efter att du har gjort installationen så finns den där.

Om du tittar på logon till den här sajten så ser du förhoppningsvis texten Datorn i fokus, och just när du öppnar är det som ett förstoringsglas som rör sig över texten och stannar över "i". Då har du Adobe Flash Player, och den funkar på Aftonbladets sida också.

Väldigt många datoranvändare vill inte ha flash alltid, och då kan man installera noscript för att själv kunna bestämma på vilka sidor och när flash ska användas. Noscript är också en insticksmodul i webbläsaren (Mozilla, Firefox, SeaMonkey). Man hittar den genom att gå till menyn Verktyg och välja Tillägg. Då öppnas ett popupfönster för tillägg. Om man klickar på "Hämta fler tillägg" öppnas en webbsida med alla tillägg. Där kan man lämpligen söka noscript i sökrutan så hittar man den direkt.

Om du har någon annan webbläsare vet jag inte hur man gör för att slippa flash selektivt...

## Comment 2
Author: olandsfamiljen

Det är det som är problemet att jag ff inte har flash fast jag installerat det typ 20 gånger o fått svar att det installerats bra... jag ser mao inte loggan här på sidan...

## Comment 3
Author: mondeo

Vi sitter i samma båt "olandsfamiljen" jag har gjort som du, installerat och installerat och får vi inte hjälp så sjunker kanske båten.  
Jag har även Firefox installerat, då funkar det men jag vill använda explorer.

## Comment 4
Author: Zpookey

#2  
  
Det kan också vara så att det har blivit fel på din installation vilket gör att det inte går att installera som det ska.  
Testa med att avinstallera med verktyget från Adobes hemsida ([länk](http://fpdownload.macromedia.com/get/flashplayer/current/uninstall_flash_player.exe "http://fpdownload.macromedia.com/get/flashplayer/current/uninstall_flash_player.exe"))   
Kör även [avinstalltionsverktyget](http://fpdownload.macromedia.com/get/shockwave/uninstall/win/sw_uninstaller.exe "http://fpdownload.macromedia.com/get/shockwave/uninstall/win/sw_uninstaller.exe") för Shockwave.  
  
När du avinstallerat allt så gå in på [Adobes hemsida](http://www.adobe.com/go/BPCLI "http://www.adobe.com/go/BPCLI") igen och installera om flash.

## Comment 5
Author: olandsfamiljen

Tack! Det fungerar nog nu iaf ser jag en man som sitter med en laptop i loggan!!

## Comment 6
Author: Zpookey

![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif) Så bra

## Comment 7
Author: mondeo

Hurra!!

Tack Zpookey nu funkar det för mig också!!

## Comment 8
Author: Zpookey

![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)
