# DVD enheten ur funktion!
Author: iken

Min dators CD/DVD enhet tycks vara ur funktion. Jag har provat att sätta i 2 olika skivor (med innehåll) och den lyckas ej spela upp innehållet. Skivan snurrar men det händer inget mer, går man in i den här datorn hittar den inte DVD rom enheten. Vad kan felet vara? Skada på enheten eller kan det vara nåt som kan lösas med några enkla åtgärder?

## Comment 1
Author: Inkanyezi

Det mest sannolika är ett hårdvarufel.

Det kan vara endera att en kabel har lossnat eller att enheten helt enkelt är trasig. Det behöver inte vara DVD-läsaren som är trasig i så fall, det kan lika gärna vara IDE-gränssnittet som strular. Det är dock rätt vanligt att DVD/CD-stationer säger upp sig, så bli inte förvånad om det är vad som har hänt.

Om du öppnar "System" och "enhetshanteraren" i kontrollpanelen och ser om du kan hitta din DVD där så ser du om systemet överhuvudtaget ser någon DVD-läsare där. Du kan prova att installera om drivrutinen i så fall, men min gissning är att den kommer att fortsätta vara osynlig. Det gäller även om enhetshanteraren tycker att den fungerar som den ska.

DVD-brännare är ganska billiga nu, och det är lätt att byta den.

Om det fortfarande är garanti på datorn kan du naturligtvis gå med den till stället där du köpte den.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

(Ler ![Oskyldig](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig"))  Det där med "lätt" kan bli ett rent helvete innan det är klart, om man inte vet vad man gör när man är innanför datorskalet och fixar.

Önskar jag "lätt" kunde fixa fläkten på min bärbara, man går nästan in i trans av ljudet....  vrrrrr vrrrrr vrrrrr vrrrrrrrr vrrrrrrr

## Comment 3
Author: Inkanyezi

Jo, det stämmer ju, men om kablarna sitter i som de ska och man är någorlunda försiktig så är det lätt att byta en DVD/CD-enhet.

Den har två eller tre kablar i bakänden, och de ska bara dras ur och stoppas i i den nya på precis samma sätt och det finns ingen möjlighet att koppla fel där.

Själva brännaren/läsaren sitter vanligtvis med fyra skruvar (M3) och man tar bort alla fyra och drar ut den framåt (eventuellt efter att ha lossat datorns front). Alternativt kan det vara skenor inne i datorn där enheterna skjuts in, och då är det lite lättare att skifta; man lossar en liten fjädrande spärr och drar ut enheten och skiftar om skenorna till den nya.

En ny cd/dvd-station har oftast jumpern på master, och det spelar normalt ingen roll om den står på master eller cable select. En ny är aldrig ställd till slav från fabriken.

Så ganska lätt är det i alla fall; man tar ur den gamla och sätter i den nya med kablarna precis likadant. Det brukar de flesta klara. Det som kan vara lite bökigt är strömkontakten som ibland sitter så hårt att man tror att den sitter fast.

## Comment 4
Author: pentsium

pappa hade samma problem för någon dag sedan, vi provade med lite olika skivor cd, spel, program-cd. Den klickade till och gick igång när jag la i en dvd-film och sen så läste den allt annat också och har funkat utmärkt sedan dess

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Vi hade en NY stationär DELL dator med samma mystiska fenomen.  När man satte i en mp3-skiva så såg man den inte i Den här datorn. DELL support hjälpte mig att felsöka i 2 timmar via tfn utan att finna en lösning! Testade både brända och orignalskivor (musik), samma sak. Ibland funkade det, ibland inte.

Däremot, när man satte i en film eller spelskiva så spelades den upp automatiskt.

## Comment 6
Author: Inkanyezi

Det är inte ovanligt att en DVD-enhet inte klarar CD även om den ska det. Om skivorna är brända i en CD-brännare brukar de gå bra, men att bränna CD i en DVD-brännare är rena lotteriet. Det förekommer till och med DVD-brännare som inte kan läsa skivorna de själva har bränt (CD). Om den funkar bra med DVD men dåligt med CD tycker jag att den bästa lösningen är att ha en CD-enhet och en DVD-enhet. Så har jag i alla mina datorer, DVD-brännare och CD-brännare. Sedan jag slutade försöka bränna CD i DVD-brännare har jag inte haft några problem med läsning.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#6   Mycket bra tips att köra sepatat. Tack!  (Även fast man kan tycka att det inte ska behövas krånglas till med olika brännare med dagens teknik).

## Comment 8
Author: iken

Tack för svaren,

Enhetshanteraren hittar inte någon DVD enhet!  
Därför skall jag räkna med att enheten är kaputt?

  
Jag har en Norton 360 på CD skiva som jag skulle vilja installera på datorn. Nu när DVD/CD enheten är ur funktion, finns det något annat sätt att installera skivan på datorn, t.ex. genom att koppla datorn till annan dator med fungerande DVD enhet? Alt ifall man möjligtvis kan kopiera över innehållet på Norton skivan till USB minne på anna dator och installera det den vägen?

## Comment 9
Author: Inkanyezi

Nej, inte säkert att den är kaputt. Det kan faktiskt vara så att sladden har åkt ur, den breda för data. Då ska inte datorn se någon enhet där, men den ska sätta igång när man stoppar i en skiva om den har ström. Jag förutsätter att det är en stationär dator; om den är bärbar har den inte såna sladdar, men det har hänt att cd-stationer i bärbara inte har varit ordentligt intryckta på datorer som har den utbytbar.

Ett fel som kanske inte är så sannolikt är om IDE-kanal 2 är avstängd i setup. Sådant har hänt... (avstängd=disabled)

Det ska synas vid start av datorn om den känner av att det finns en CD- eller DVD-station på plats om setup är inställt att visa all diagnostik vid start. Om man inte kan se sin DVD i setup kommer inte heller operativsystemet att kunna se den. "IDE channel 2" ska alltså vara inställd på "enabled" för att DVD-stationen ska funka.

För att komma till setup trycker man vanligen Del precis när datorn börjar gå igång. På en del datorer är det en annan knapp, som F10 elelr F2. Det är ingen fara att gå in och titta i setup om man inte gör några ändringar. Om man har råkat ställa till det brukar det bara vara att gå in där igen och välja "Optimized defaults" om man inte förstår hur man ska göra inställningarna.

## Comment 10
Author: iken

Tack för tipsen, jag prövade F10, lyckades inte hitta någon knapp som hette IDE-channel 2.

Om vi nu förutsätter att DVD enheten är kaputt, borde jag inte kunna installera Norton anti virus på CD skiva genom att koppla min dator till annan dator med fungerande DVD/CD enhet?

## Comment 11
Author: Inkanyezi

Jo, det borde du kunna göra, även om det enklaste är att använda en extern enhet på USB; du kanske känner någon du kan låna en av?
