# adobe flashplayer och explorer
Author: bjorsa

För någon dag sedan fick jag att jag skulle installera adobe flashplayer update till en nyare version 10 active x och nästen direkt så börjar explorer att krångla den svara inte så att man måste köra aktivitetshanteraren för att stänga ner fönstret så att man kan få upp ett nytt explorerfönster .

Nu till frågan hur kan jag få tillbaks den äldre versionen av flashplayer den jag hade innan allt började krångla utan att göra en återställning går det ?

Finns de någon annan flashplayer man kan ha ? provade att avinstallera flashplayer men då klagar ifokus å sen så kommer de att man skall installera

mvh/bjorsa

## Comment 1
Author: Lill-Kisse

Besynnerligt. Jag har också lagt in Flashplayer version 10 och det medförde inga som problem. Vilken version av Explorer har du?

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Flash Player 10 ligger som ett Plugin så du borde kunna avinstallera det bara, utan att det ska påverka version 9. Det gör du i Lägg till/ta bort program. (se bild)

Sätt förslagsvis också en systemåterställningspunkt före du gör avinstallationen!  Rekommenderar dej att köra med CCleaner efteråt för att rensa bort alla filer från version 10 som ligger kvar.

## Comment 3
Author: bjorsa

Jag har redan provat att avinstallera men då försvinner flashplayer helt dvs ingen version kvar så då installerade jag den igen då tex denna sidan kräver att man har flash

Hur menar du med att sätta en systemåterställningspunkt de e väl vista som sköter det å jag tycker den ständigt arbetar med systemåterställningspunkter .

#1 Har explorer 7

Finns de nogon annan flashplayer man kan ha?

mvh/bjorsa

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#3     Glömde fråga om du hade Vista eller XP.  I XP (som vi har) så sätts automatiska systemåterställningspunkter också, men sällan. Brukar därför själv alltid sätta en Punkt före jag gör ändringar i program eller uppdaterar/raderar större program.

I väntan på någon som har Vista kan svara och ge tips om din fråga, så kan du läsa här på dom [alternativ](http://www.download.com/1770-2001_4-0.html?query=flash+player&searchtype=downloads&filter=license=49|os=8525433|&tag=ltcol)\-flash jag hittade (för Vista).

## Comment 5
Author: bjorsa

Tack för länken men nu idag så har explorer funkat hela dagen å jag fick lite uppdateringar igår till vista å lite annat så kanske de löste sig den vägen .

mvh/bjorsa

## Comment 6
Author: bjorsa

Hm problemet kvarstår dvs explorer svarar inte och då när det är något med flash som jag upplever det men kanske är de något annat men avinstallerade nu flash plugin men trots att den är borttagen så funkar ju flashplayer på alla sidor som youtube aftonbladet atg osv så man kanske inte behöver flash plugin utan att det räcker med flashplayer 10 fast de e nog ändå inte lösningen på mitt problem för explorer slutade att svara igen .

De tycks vara så att adobe flashplayer är den enda man kan ha som inte kostar något jag trodde att macromedia fanns kvar men dom är tydligen uppköpta av adobe då man kommer till adobe om man skall till macromedia.com .

Och det här när vista söker lösningar på problemet så hittar den ju aldrig någon lösning .

Kanske en nedladdning av explorer 8 beta kan vara lösningen ?

mvh/bjorsa

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Ja det kan vara en idé att pröva med IE 8 BETA, men jag skulle nog ändå rekommendera att du före dess prövar att installera Firefox och kör med det ett tag. Kanske upplever du det som bättre och ditt Flash-problem löser sej.

Jag är missnöjd med IE8 Beta, upplever ofta att sökningen misslyckas och att den kraschar/stänger ner sej. Firefox är en mkt snabbare webbläsare och är stabilare över huvud taget, är mycket nöjd.
