# Väldigt trög dator
Author: Innekatt

Våran dator är väldigt trög.

När vi startar den måste vi vänta minst 10-15 minuter innan internet kommer upp.

Och ibland kommer inte internet upp även om man har suttit och väntat i en halvtimme (och då måste man starta om datorn)!

Kan man göra något åt att den är så trög?

## Comment 1
Author: Jeeeppaaaa

Skulle man först och främst kunna få lite fakta om datorn? Internminne,processor o.s.v ? Det låter nästan som om den bär på några år, det man kan göra är väl att formatera datorn eller defragmentera den.

## Comment 2
Author: Gustav-IV

Installera inte en massa onödiga program.

## Comment 3
Author: Innekatt

#1: Vet tyvärr inte något om denna datorn :P Men vi har haft datorn i många år iallafall.

#2: Okej, tack för tipset :)

## Comment 4
Author: Inkanyezi

Nej, att "Internet" inte kommer upp betyder inte att datorn är trög.

Däremot kan ju datorn ändå vara trög, men det här med Internet har inte med det att göra om andra program funkar normalt.

Däremot kan det finnas hur många anledningar som helst till att det går långsamt att få en uppkoppling. Om det har gått fortare tidigare och ingenting har ändrats i inställningarna, är kanske det mest troliga att leverantörens DHCP-server är otroligt slö på att dela ut en IP.

Om du däremot har en router som ska ge din dator en IP, så är det någon knepighet där som gör att du inte får igång förbindelsen med nätet. Då kan man få uppkoppling snabbare genom att ha en fast IP.

Hur man gör? Jag tror att det är bäst att överlåta det till någon som kan, och så bör du om du har en router se till att du har bruksanvisningen.

Router=system som delar ut IP-adresser i det lokala nätverket. Den kan vara inbyggd i ett bredbandsmodem även om det bara finns en utgång för nätverkskabel.

## Comment 5
Author: Jeeeppaaaa

Du bör veta om att vid en eventuell formateringen så försvinner ALLT på datorn. Och vid en defragmentering så "Packas" filerna ihop och.

## Comment 6
Author: Krycke

testa det jag skrev i en annan [tråd](http://datorn.ifokus.se/Forum/Read.aspx?MessageId=7815ac7f-3822-4aed-a7a0-8c4c3fc35ae7) om slöa datorer.
