# Datorljud och bild till HDMI
Author: johan

Jag har en media-pc som har DVI-utgång och en Creative 7.1-ljudkort. Jag vill ha både ljud och bild till TV:n.

Bild är enkelt då det finns kablar med DVI i ena änden och HDMI i den andra. Ljudet är värre, för ljudkortet saknar nämligen spdif-utgång. Hade man haft det så finns det omvandlare för dvi + spdif till hdmi.

Med mitt ljudkort har bara vanlia 3,5 mm-kontakter för front-, centrum-, sido-högalare och subwoofer.

Följande ingångar finns på TV:n.

HDMI  
USB 2.0  
Komposit (AV)   
RF-ingång   
Komponent (Y/Pb/Pr)   
Scart   
PC-ingång (D-sub)   
Digital Audio (optiskt)   
Ethernetingång 

Jag funderar på om man skulle kuna använda Komposit AV och VGA, men det känns synd att förlora kvalitet när man vill köra HDMI hela vägen.

## Comment 1
Author: pentsium

Du har inget externt högtalarsystem som du kan köra från datorn och sedan köra bilden med dvi->hdmi?

Det brukar inte vara något höjdarljud som sitter inbyggt i tv:en...

## Comment 2
Author: johan

Jag har en soundbar med aktiv subwoofer till TV:n, men den har inga egna ingångar eller liknande.

Jag har ingen traditionell förstärkare.

## Comment 3
Author: pentsium

Då e det antingen att skaffa ett ljudkort med optisk utgång eller köra över vga med ljudet på av-ingången

## Comment 4
Author: Kaj

Du kan pröva att sända ljudet via hörlursutgången på din pc och koppla in den till din Soundbar. Omkopplare från miniplugg till ljudingången på soundbar finns på Claes ohlsson.

Ljudet brukar bli hyffsat om ej superperfekt (jmf med om du kopplat det vis SPDIF eller digitalt.
