# Köpa dator
Author: Stephanie

Syster ska köpa dator, men vet inte vad för någon. Så jag tänkte att jag kunde be om tips här ![Glad](http://datorn.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Den lär först och främst användas till internet samt word. Inget avancerat alltså. Eventuellt något spel, men kan inte tänka mig att det är det viktiga.

Jag vet att hon vill ha en stationär, inte en laptop. Gärna så billig som möjligt, utan att för den delen bli dålig på något sätt. En ok basic-dator kanske man kan säga? ![Tungan ute](http://datorn.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Någon som har något tips på dator?

## Comment 1
Author: Inkanyezi

Med dom anspråken kan du gå helt och hållet efter priset. Kolla den billigaste som du kan få tag på. Alla datorer klarar att komma ut på nätet och att köra kontorsprogram.

## Comment 2
Author: Stephanie

Hon är även lite inne på att köpa en begagnad dator. Finns det någon speciell sida för sånt? Vad bör man tänka på om man köper en begagnad dator?

## Comment 3
Author: benkebonk

Kolla på [denna sida.](http://www.it-auktion.se/)

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Och blocket…

Såg härom dagen, när jag letade efter ytterligare en Eee PC utan Windows (min fru ville ha en också), att någon sålde en ”skräpdator” för 20 kr (han ville bara ha tillbaka vad han lagt ut på annonsen…). Liksom med de flesta andra datorer kan man gå ut på nätet med den och använda Word… fast då lär man hålla sig till Windows 95 och Word 95 eller något sådant, annars går det nog väl segt. Ja, om man inte vill prova någon snabb Linuxdistro förstås, exmpelvis Puppy och då kanske AbiWord som ordbehandlare (den är kanske inte som Word, snarare som något mellanting mellan Word och Wordpad, tror jag, men det går att skriva och fippla lite i den).

Och ja, jag hittade min Eee PC 900 på blocket och har nu köpt den, om nu någon undrade det…

## Comment 5
Author: dijete

Hmm.. Ni kan ju alltid bygga en egen, alltså sätta i det ni behöver i datorn. [komplett.se](http://www.komplett.se) är ett tips! Ganska billigt! Man kan få en värstingdata för tiotusen. Och sen sån dator ni eftersöker för 3-4000 kanske :P

## Comment 6
Author: dijete

Obs! Dom monterar åt dig!:)

## Comment 7
Author: Stephanie

#5 Bra tips! Men hur vet man vad man behöver då? ![Tungan ute](http://datorn.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 8
Author: dijete

Hmm.. Det var dessvärre en värre fråga :P, Kolla vad ni har i en liknande data som ni söker, Tex om ni har en dator hemma och hon vill ha en likvärdig

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Jag önskar att man kunde göra så med bärbara! Då skulle man äntligen kunna köpa en bärbar utan att nödvändigtvis få ett operativsystem på köpet.

Visst, det är kanske inte så mycket som är utbytbart på en bärbar, men NÅGOT finns ju i alla fall. Bara en sådan sak som att man skule kunna välja att köpa den utan hårddisk skulle ju vara guld värt. Då skulle de ju garanterat inte kunna tvinga på en någon mjukvara. Sedan skulle man ju samtidigt kunna köpa en hårddisk och sätta i den själv i värsta fall.

Men det kommer väl säkert att resultera i att man inte kan köpa tomma hårddiskar längre, utan att alla hårddiskar man köper är formatterade och partitionerade så att något operativsystem som man inte själv valt fritt och vars pris ingår i priset för hårddisken, installeras automatiskt när man startar datorn med den nya hårddisken… Skulle inte förvåna mig alls, faktiskt.
