# Kabel/wireless, Vad är best?
Author: mackeNR1

Har tänkt och skaffa bättre internet, just nu har jag 8mbit Kabel, 24mbit kostar ca 350k/mån på telia men trådlöst 54mbit kostar bara 30kr/mån.

Vad är bättre? Har inte så mycket koll på sånna saker :S

## Comment 1
Author: Vikke

det du skriver om är inte samma sak. Trådlös 54 mnit är till 99% chans en router och jag tror du har ADSL bredband. Sen om du menade nätverk hemma så är kabelanslutet det bättre alternativet men det jobbigare att installera.

## Comment 2
Author: mackeNR1

mm ok, tacktack ^^

Detta var de trådlösa: http://www.telia.se/privat/produkter\_tjanster/internet/bredband-via-telejacket/teliasmart/?sl=privat\_produkter\_tjanster\_internet\_bredband-via-telejacket\_teliasmart

## Comment 3
Author: Vikke

japp trådlös router

## Comment 4
Author: Inkanyezi

Skälet till att välja trådlös router är vanligen att man använder bärbar dator som har trådlöst nätverkskort inbyggt och att man vill ha frihet att befinna sig var som helst inom räckvidden för routern. I övrigt är det ett par nackdelar om man jämför med att ha ett trådbundet system. Det går inte fullt lika fort, och man måste vara mer noga med inställningarna, eftersom det finns en risk att vem som helst med en dator med trådlöst nätverkskort kan komma åt datorn.

Brandväggsinställningarna är aningen enklare när man har trådbundet, men nackdelen är så klart att man måste ha en nätverkskabel till datorn.

Om man har flera datorer kan det underlätta väldigt mycket att ha trådlöst, eftersom man inte behöver dra några ledningar från routern.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#0: Best? Antar att du menar ”bäst”, då jag antar att inget av alternativen är särskilt bestialiskt.

## Comment 6
Author: mackeNR1

#5 Sorry har varit inne på så många engelska sidor på sistonde XD

Skrev ju Wireless med :P

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#6: Wireless var tydligen för uppenbart för att jag skulle reagera på det… :P

## Comment 8
Author: mackeNR1

#7 XD ah ok , iallafall tack för informationen :D
