# Hårddisk ide-sata
Author: enhendigman

Hej, jag försöker få tag i en hårddisk ide-sata, behöver inte vara stor, det räcker med 20GB. Jag har aldrig monterar en hårddisk tidigare ( ska vara i en mediaspelare). Den måste vara billig efterssom jag inte vet om jag kommer att att lösa montering o.s.v eller om jag inte kommer att få användning för den. Någon som har en att sälja, eller ngt tips på var jag kan hitta en billigt?

## Comment 1
Author: MagArne

Är det en 2,5" eller 3,5"  
Ska det vara en IDE/PATA eller SATA?

[PATA/IDE](http://sv.wikipedia.org/wiki/Parallell_ATA)

[SATA](http://sv.wikipedia.org/wiki/SATA)

Vad är det för mediaspelare du har så vi vet om det är en liten 2,5" laptophårddisk eller en fullstor 3,5" hårddisk du ska ha.

## Comment 2
Author: enhendigman

Det ska vara en 2,5"! Det är till en sån mediaspelare som man kan köpa på Tredera för några hundringar, köpte en mest för att se om det är ngt att ha, den är liten som en pockebok, och tar även minneskort. Har testat och den verkar faktiskt vara ganska vettig, så nu vill jag sätta en hårddisk i den. Blir smidig att ta med till stugan full med filmer åt min grabb.

## Comment 3
Author: MagArne

Ohh tufft. Borde vara 2,5" SATA. Kan du verifiera detta?

En ide kan ju vara att köpa hårddisken på inet där jag tror att man fortfarande kan få gratis frakt vid order över 500kr.

https://www.inet.se/kampanj/kampanj/fraktfritt-sweclockers/6101343

## Comment 4
Author: enhendigman

När jag köpte den stod det bara " för 2,5" IDE hårddisk", det går ju att få en på Tradera för omkring 300:-, men eftersom detta likagärna kan gå åt skogen, och jag kan nöja mej med en så liten, så tänkte jag att det kanske finns någon som har en liggande och vill sälja för en billig peng.
