# Hjälp med inställningar
Author: ebbapersson

Hej!

Jag har en bärbar dator (en Packard Bell) med Windows vista. Den har siffror både över "bokstavstangenterna" och bredvid (till höger). Men siffrorna till höger har slutat fungera. 4, 8, 6 och 2 fungerar ju också som piltangenter och det funkar. Men så fort jag vill skriva en siffra så fungerar dem inte. Har redan testat med att trycka på "Num lock" men det hjälpte inte.  
Hoppas någon fattar vad jag mena men det var lite svårt att förklara. Är det någon som vet om jag har råkat komma åt någon inställning eller liknande?

Tacksam för svar!

/Ebba

## Comment 1
Author: ebbapersson

Är det någon som vet och kan hjälpa?

## Comment 2
Author: benkebonk

Jag har också en Packard bell, jag brukar få trycka ned Fn tangenten (längst ned till vänster) samtidigt som Num lock trycks ned.

## Comment 3
Author: ebbapersson

Det tipset funkade tyvärr inte, men tack ändå!

## Comment 4
Author: keja01

Finns det en lampa för num lock som lyser?

## Comment 5
Author: ebbapersson

Nej, det finns det inte. Men jag har en inställning på att det piper olikia ljud när man trycker på den (ett pip för att visa att man tryckte på den och ett pip för att visa att man tryckte av) och det piper när jag trycker.

## Comment 6
Author: ebbapersson

Är det någon som kan hjälpa?
