# seg data,
Author: kappi

hej!

jag har en JÄTTE seg data! vad kan jag radera för mer minne?

## Comment 1
Author: Hawknestgrove

för det första så ska du lära dig lite om språket. Du lagrar DAT**A** i en DAT**OR**. Varför inte ta hjälp här och formatera om hela datorn? Är helt suveränt!

## Comment 2
Author: Zepp

Du får inte mer minne för att du raderar något på hårddisken!

Kika istället om du inte kör en massa onödiga processer!

Vadå seg föresten.. när du surfar eller när du startar datorn?

## Comment 3
Author: beem

Vad är onödiga processer ?

## Comment 4
Author: Zepp

En masa program som laddas in i minnet och ligger o väntar på att du skall starta dessa typ Office quickstart, Adobe, och en massa spelare som du använder några gånger om året!

## Comment 5
Author: kappi

asså fattar inget :pPPpP

## Comment 6
Author: Zepp

När du startar datorn så laddas för utom operativsystemet även en massa andra program in i RAM-minnet!

Och ju fler processer du kör samtidigt ju segare dator!

Ta bort alla onödiga program från att lägga in sig i minnet vid start!

En del program kan du finna i Autostart!

## Comment 7
Author: Hawknestgrove

Nu kommer jag med en urdum fråga..... Var hittar jag autostarten?

## Comment 8
Author: kappi

auto start..?

## Comment 9
Author: [Borttaget]

http://www.internetsvar.com/article/41/autostart-under-windows-xp

## Comment 10
Author: Hawknestgrove

ja..... ok, msconfig....tack...

## Comment 11
Author: Zepp

[http://www.internetsvar.com/article/11/gor-en-slo-dator-snabbare](http://www.internetsvar.com/article/11/gor-en-slo-dator-snabbare)

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Ingen har sagt det så jag gör det. Har du tänkt på att diskrensa och diskdefragmentera datorn?

## Comment 13
Author: Hawknestgrove

ja just det. Det är de enklaste grejerna och dem hittar du under tillbehör-systemverktyg

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Ingen har sagt det enklaste för att slippa problem även i framtiden, men det är nog bäst att inte jag gör det heller. Det blir ju ett sånt jävla liv då.

## Comment 15
Author: Zepp

Du vill ju bara att man skall lägga in Linux.. kanske lite för avancerat för den som inte hittar Autostart och diskrensaren??

## Comment 16
Author: Inkanyezi

#14 Om det är hårdvarurelaterat kanske det ändå inte är enklast, så jag passar också på den. ![Foten i munnen](http://datorn.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-foot-in-mouth.gif "Foten i munnen")

## Comment 17
Author: [Borttaget]

#14 (jag själv): Och se där, det hjälpte inte…

## Comment 18
Author: [Borttaget]

#16: Antar att du menar #15, för jag har då inte nämnt något förslag över huvud taget.

## Comment 19
Author: DesK

Zepp jag vågar påstå att varken Guraknugen eller för den delen Inkanyezi **vill** att någon ska lägga in Linux på sin dator. Däremot **rekommenderar** både de och jag att folk borde våga testa Linux. Detta bland annat därför att det numera finns flera lättanvända och stabila linuxdistar. Förutsättningen för att klara av att testa en sådan dist är förståss att man klarar av att leta upp disten på nätet, tanka hem disten och bränna ut den på en skiva och till sist kan man testa disten utan att installera något eller välja att installera disten ifråga. Viss läskunnighet krävs nog också, men det krävs ju för att kunna delta här också ![Flört](http://datorn.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Till trådskaparen vill jag bara säga att du har fått flera tips i tråden, men ingen nämner något om att ditt problem eventuellt kan handla om att du har virus på datorn. Du bör alltså även kolla upp det noga ![Glad](http://datorn.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
