# Hittar inte camen
Author: SofiaBlomberg

Ja ghar en Packard bell bärbar dator med inbyggd cam.

Jag hittar den i messenger osv, men inte annars. Hur kan jag göra för att starta den och spela in videos med den ?

Kan tillägga att jag har provat att söka efter cam osv , men hittar den ändå inte..

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Kolla i kontrollpanelen..

## Comment 2
Author: SofiaBlomberg

Där finns den, men jag kan inte starta den.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Kolla i enhetshanteraren om den är aktiverad där.

## Comment 4
Author: SofiaBlomberg

Jag hittar den nu, men kan inte starta den utan att använda msn eller dylikt.

Det ärdet jag vill kunna göra.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4

Du måste ju ha nåt capture program..

Googla på webcam +capture så får du upp massor med alternativ.

## Comment 6
Author: SofiaBlomberg

Hej hej , jag har googlat och provat en massa olika program, jag hittade ett program som var hyffsat, men då kunde man inte zooma, sen hittade jag ett annat program, men där var bilden som visades så jädrans liten.

Finns det någon som kan tipsa om ett bra program ?

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Zommen gör du ju optiskt, dvs vrider på "objektivet" om det finns en sån vridmojäng. Zoomar du digitalt, så som jag tror du syftar på nu, så kommer det bara bli en massa pixlar ju mer du zoomar.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Man kan ju starta webcamen  i "Den här datorn" bara genom att dubbelklicka på ikonen vanligtvis. Du spelar inte in men du kan titta på din vackra nuna så länge du vill eller ta bilder på dig själv. för att spela in en film behöver du som sagt nog ett program.
