# Virus:MS removal tool!!
Author: Kalendula

Hej!  
Jag har fått ett virus program som heter ms removal tool och undra hur jag ska få bort det. Mitt antivirusprogram och spionprogram kan visst inte ta bort det. Har även sökt på nätet efter olika program som kan ta bort viruset, men det har inte heller fungerat.

Vänliga hälsningar

## Comment 1
Author: Zepp

Vad har du för AV-program?

Testa detta!

[http://www.microsoft.com/security/pc-security/malware-removal.aspx](http://www.microsoft.com/security/pc-security/malware-removal.aspx)

Surfar du med Adminrättigheter?

Ja det gör du annars så skulle det inte kunna instaleras, ta bort programet och sluta surfa med adminrätt så slipper du sådant i fortsättningen.

Enklast annars är att gå till en återställningspunkt innan det blev instalerat, scanna datorn och alldrig mer surfa med öppen dator.

## Comment 2
Author: malmbytele

prova norton power eraser, npe. har funkat på prylar som inget annat bitit på. dock måste du banka in den i din burk som admin.

## Comment 3
Author: Kalendula

Tack för ditt svar, men jag har redan löst det, fick hjälp av en mycket kunnig person i området. ![Skrattande](http://datorn.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")
