# W7 flood'ar nätverket!?
Author: Bogey

Måste fråga här om det är nån annan som råkat ut för detta.

Lite då och då har hela hemmanätet dykt så man inte kommit åt vare sig internet eller de egna interna servrarna.

Först trodde jag att jag hade en defekt switch som ställde till det men  så småning om verkade det som jag lokaliserat problemet till sonens W7 (64bit Home Pro) dator,  dock var jag inte helt säker förräns nu.

I veckan hade grabben ett litet LAN-party med några polare (blandat W7 och Vista datorer) och vi konstaterade att nätet gick ner då och då. Till slut kunde vi härleda alla såna störningar till någon av W7-datorerna. Inte alltid samma dator men alltid en med W7.

Nu har jag inte haft nån nätverksanalysator igång men en kvalificerad gissning är det är nån form av UDP-broadcast flood som överbelastar nät och router, och att det att det har nått med UPnP i samband med spel att göra.

Detta baserar jag på att jag har tillgång till ytterligare 2 laptop's med W7, som det inte spelas på och de har ännu inte varit någon källa till problem.

Jag har sökt lite på nätet om detta med W7 och flooding och bl.a. hittat en fall från MS där de skyller på drivrutiner från nVidia för deras nForce kretsar, men det kan inte vara hela sanningen för jag har även hittat andra som haft liknande problem med nätverkskort från Intel. Dessutom var inte alla W7-datorerna här i veckan baserade på nForce.

Nån fler här som har nätverksproblem med W7 och som brukar lösas med omstart eller "Reparera anslutning" eller ev. nån som har löst detta permanent??
