# Hur fixar jag bredbandet?
Author: Exxozzie

Hej!

_Jag är inte jättehaj på datorer så jag vet inte om inlägget hamnade rätt._

Jag ska hjälpa mina föräldrar att skaffa en ny internetleverantör. De bor i villa och av någon anledning kan de inte ha 100mbit. Varför?

De pratar om att det ligger kablar i gatan nergrävda som inte är indragna i huset. Detta gjordes för typ 8 år sedan. De vet inte riktigt vad de pratar om, så därför fattar inte jag heller.

Kan ni hjälpa mig att förklara vad de har grävt ner, hur jag drar fördel av det och vad som krävs för att få 100mbit (upp och ner).

Just nu har de någon specialvariant (ca 12 mbit) som inte går via telejacket eller ett internetuttag i väggen. Det sitter en dosa i datorn som får signaler via en antenn (i fönstret) som i sin tur får signaler av grannens antenn. - Fråga mig inte, men det var så jag fick förklarat i alla fall. ![Tungan ute](http://datorn.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Hoppas ni kan hjälpa mig. :)

## Comment 1
Author: Halvdansken

Alla kan inte få alla hastigheter. Det beror på hur långt från centralen och de fysika skåpen man bor (DSLAM:ar) och vilken typ av kablar (koppar eller fiber), hur saker är kopplade osv. Det är mega komplicerat.

Det verkar som om de kör mobilt bredband.

Tydligen har de inte velat betala för anslutningen till kablarna ute i gatan när de lades ner, de kan säkert bli tillslutna nu, men det kostar en hel del.

Varför vill de ha en ny operatör?

## Comment 2
Author: Exxozzie

Aha, är det mobilt? Jag tänker på de där små usb-anslutna sakerna som det står 3 eller telenor på. :P

Vad brukar det kosta ungefär? Vem kan man kontakta för att det ska ordnas?

Vill och vill. De har en litet företag som operatör, men han ska lägga ner det nu och börja jobba på ett annat bredbandsbolag.

## Comment 3
Author: Exxozzie

Jag har hittat mobilt bredband för flera datorer:

[4G Bredbandsbolaget](http://www.bredbandsbolaget.se/mobiltbredband/4G/bredband4g/index.html)

Hade inte en aning om att det fanns. Skulle det kunna vara en bra lösning?

## Comment 4
Author: Halvdansken

Jag är jättedålig på att bedöma sånt eftersom vi har vårt betalt via jpbb, men det är ju smart med ett abonnemang till flera maskiner.

Vad det kostar att ansluta till det fasta nätet har jag ingen aning om. Vet inte ens vem som äger kablarna, telia? Jag hade nog kollat med grannarna hur de gjort.

Det finns nog andra härinne som vet mer.

## Comment 5
Author: Exxozzie

Okej.

Ja, antagligen telia men jag vet inte. Jag väntar på att få prata med dem just nu.  
Smart (grannarna)! Då kan man nog få en del tips i alla fall. :)

## Comment 6
Author: Exxozzie

Har pratat med telia men de visste ingenting. De gjorde en sökning på fiber-nätet (eller vad det heter?) och hittade inget.

Men jag funderar på vad det var de la ner. Måste man gräva om man ska ha adsl? Annars är det ju koppar som ligger i gatan.

De sa att jag skulle höra med kommunen men det känns inte som de vet heller. Öhhhh, detta var jobbigt. =S

## Comment 7
Author: Halvdansken

Det är ju inte säkert att det är fiber. Men Telia borde kunna svara på vad som gäller. Vad frågade du egentligen? Ring och fråga vad det kostar med  bredband till den adressen.

Jag jobbar med sånthär, men i Danmark, och där är det TDC man ringer till.

Om du ska ha fastnätsbredband så ska man vara ansluten till kablarna i gatan. Om man kan ta detta från de telefonkablar som finns vet jag inte.

[ADSL](http://sv.wikipedia.org/wiki/Digital_Subscriber_Line) är  bara ett sätt att överföra data. _Asymmetric Digital Subscriber Line._

## Comment 8
Author: Exxozzie

Jag sa som i #0 och att jag inte kunde sånt här. Hon jag pratade med var väl inte jätte hjälpsam heller. =/

Hon kollade om det var fiber hem till villan och sen sa hon att jag bara kunde ha adsl. Jag fick för mig att det var telia som skötte sånt men hon sa att det inte var det. =S

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Tror hon pratade om Skanova.

## Comment 10
Author: Halvdansken

Så kolla vad det kostar med ADSL då... Varför blanda in fiber?

## Comment 11
Author: KlyX

Ett tips bara, välj aldrig mobilt bredband om du inte ska använda det mobilt. Numera betalar man där för datamängd och det kan bli mkt dyrt beroende på vad du gör när du är uppkopplad.

T.ex kan en tankad film innebära att du använt din datamängd som förmodades räcka en månad.

För 100mbit (eller mer) krävs fiberkablar och om det inte finns är det mycket dyrt att koppla in om man skall stå för kostnaden själv. Dock duger ADSL utmärkt för de flesta ändamål. Fibernätet byggs dock ut hela tiden i sverige. Många kommuner har fiber till vissa lägenheter och om det är så i ditt fall så är fiber ett självklart val.

ADSL kan man ha via (nästan) alla telejack idag, med undantag för folk som bor långt ut i obygden på vissa håll. Detta kollar man enkelt med ett samtal till en leverantör och uppger sitt telefonnummer eller på nätet.

## Comment 12
Author: Exxozzie

Jag har kollat adsl. Det känns dyrt för den hastigheten de kan få. =/

Kan man se någonstans om de kommer att bygga ut? Eller är det bredbandsleverantörerna som har koll på det?  
Det mobila bredbandet jag länkade till var för fler datorer men det kanske var det du menade? Det står att hastigheten kan försämras vad extrem användning, kommer dock inte ihåg hur mycket det var.

## Comment 13
Author: beem

Jag hitta tex [Alltele.  ](http://www.alltele.se/)Där kan du ange kommun och då få se om det går med fiber via nät eller om det blir Adsl via telefon.

Nog borde väl även andra operatörer ha den informationen på sin hemsida.

Jag vet att det är inte lätt att ställa rätta frågorna när man inte är insatt och så förstå svaren då man har "proffs" i andra änden.

Du kan ju även maila och ge förutsättningarna och sen är det enklare kanske om du kan läsa ett svar och sen jämföra.

## Comment 14
Author: [Borttaget]

För att få fiber och riktigt bredband måste kablar dras in i huset där du bor, detta får i regel hus- och villaägare betala själva och handlar beroende på avstånd om 10 000 kr och uppåt som regel. Det finns ett flertal operatörer både för ADSL och fiber, alla med olika för- och nackdelar.

Att om du inte vet någonting som du säger om teknik kräva 100/100 av uppkopplingen så undrar jag hur du har kommit fram till att detta skulle vara ett rimligt krav? Vad har ni tänkt använda bredbandet till?

Telias ADSL på 8 eller 30 mbit/s duger för de flesta hushållsbehov och finns även tillgängligt idag för de flesta hushåll utan dyra anslutningsavgifter. Du kan surfa, kolla på film, spela och ladda hem utan några problem på de hastigheterna. Detta är betydligt mer prisvärt enligt mig än de mobila bredbanden som jag än så länge anser är relativt instabila och inte håller för högre krav på uppkopplingen. Som ovan nämnt är det numera även lagstiftat om att det måste finnas och anges en maxförbrukning på hur mycket data du får använda under en månad innan hastigheten sänks till en nästintill obrukbar nivå.

## Comment 15
Author: Exxozzie

Okej.

Jag kommer inte ihåg vilken hastighet de har nu men det är segt. Kan det ha med datorn att göra då?  
100/100 är för att kunna ladda ner och det är i princip omöjligt för dem att göra det nu. Kanske inte behöver 100 upp.

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Exxozzie; det är mycket möjligt att det är datorn som gör att det upplevs gå segt. Klarar inte datorn av att arbeta i den hastigheten som bredbandet kan leverera så sätter datorn gränsen för hastigheten och tvärt om. Det är alltid den komponent med lägst hastighet som sätter standarden för den hastighet en dator kan arbeta i, har du en jättesnabb hårddisk och stort RAM-minne så hjälper inte detta om du har en processor som inte lever upp till de kraven då informationen måsta passera även denna, det blir en ”flaskhals”.

100 Mbit/sek är ingenting som ni behöver kan jag säga med ganska stor säkerhet. Vad exakt har ni tänkt använda bredbandet till? Hur många datorer skall ni ha inkopplade? Har gamla är de datorer som ni skall använda? Ska de vara anslutna med kabel eller trådlöst?

Fråga dem eller kolla på avtalet vad de har för hastighet nu? Det är ju en bra utgångspunkt om ni anser att det går för långsamt nu.

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Jag har 100/100 och vill ha mer ![Tungan ute](http://datorn.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Storhetsvanssine? Ja visst. ![Cool](http://datorn.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Woozy; ja, men en viktig skillnad är att du kan med säkerhet säga vad du har för hastighet... =P Vad får du ut av 100/100 i verkligheten? Det brukar alltid vara intressant att veta...

## Comment 19
Author: [Borttaget]

#18

Ca 94 ned och 80 upp...

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Woozy; bra utdelning! Förstår om du är nöjd med det! =)

## Comment 21
Author: [Borttaget]

#20

Nä jag vill ha mer ![Cool](http://datorn.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

Nu fick jag lite sämre uppströms än jag brukar ha.

## Comment 22
Author: [Borttaget]

Woozy; vad ska du använda din ev. högre hastighet till? Har du dator/utrustning med kapacitet att nyttja fulla hastigheten?

## Comment 23
Author: [Borttaget]

#22

Ja jag har dator som iaf klarar av 700Mbit/s innan nätverkskortet bottnar. Så nätverkskortet är den svaga länken just nu men är enkelt åtgärdat.

Övriga komponenter i datorn håller hög klass.

Man kan aldrig få för mycket bandbredd ![Cool](http://datorn.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 24
Author: [Borttaget]

Woozy; ha ha, ja, så länge du hittar på något att använda den till med så... =P

## Comment 25
Author: [Borttaget]

#24

Det är ju alltid trevligt med ett snabbt bredband. Att allt går fort det man gör på nätet. Ett tag så hade ISP gjort fel så vi hade lite över 400Mbit/s ![Skrattande](http://datorn.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Sen när vi flyttade så hade vi åter 100Mbit/s igen. Jäklar va slött 100 va i jämförelse ![Cool](http://datorn.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")
