# Undrar
Author: Cristine

Varför blir texten ändrad och stora bokstäver poppar upp här och där samt engelska ord och sminka överallt?

Crisine

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Jag vet inte Cristine. Jag skrev ju i den andra tråden, men missade ordet sminka.

Verkar vara nån form av spioncookies eller liknande.

Händer det på andra webläsare oxå?

## Comment 2
Author: walter

Finns en tråd här på sajten [från 2010/2011](http://datorn.ifokus.se/discussions/4d713d76b9cb462233054360-text-andras-till-obegriplig) om liknande i inlägg 17 finns en länk, dock inte läst den själv, hur man då kunde lösa det. Kanske är samma.

Annars rekommenderar jag att ladda hem nåt program och skanna igenom tex [malwarebytes](http://www.malwarebytes.org/) eller [superantispyware](http://www.superantispyware.com/).

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#2 Är programmen gratis?

## Comment 4
Author: walter

#3 Båda programmen har free editions. Vilket oftast innebär att det finns begränsningar vad programmen kan göra. Jag har dock inte jämfört skillnaden mellan fria och den man köper.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#3 Oki, tack

## Comment 6
Author: Cristine

#1 Har sett ditt svar Woozy!

#2 Tack för länkarna Walter

Jag har kört både Superanti och Ccleaner och ingen virus ses där.

## Comment 7
Author: walter

#6 Har du även kikat i den äldre tråden som finns här. För där verkar det som ev googles automatiska översättning emellanåt översätter ord helt galet.
