# Speciellt program?
Author: senna

**Hejsan!**  
Det är så att jag vill spara mina favoritbilder på dvd-skivor då jag har en känsla av att min data kommer "dö", då den tydligen blivit attakerat av ett virus som inte går att "bekämpa" (?). **iaf:  
**  
Det jag undrar är om jag behöver något speciellt program för att kunna öppna upp dvd-skivor? isf, vilket?

_                 tacksam för svar, och tips. /senavere_

## Comment 1
Author: skrellet

Nero är ett av mina favoriter. kan bränna alla möjliga olika skivor.

det finns dock alltid risk att bilderna är smittade och infekterar din dator fler ggr. ![Ledsen](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-frown.gif)

## Comment 2
Author: senna

#1 - tack, kan man ladda ner det gratis någonstans?

jag tror inte dom är det, eller, jag hoppas inte det. :)

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Nero är inte gratis.

För att fixa viruset rekommenderar jag denna sidan: [Kaspersky ](http://www.kaspersky.com/trials?chapter=186685140 "http://www.kaspersky.com/trials?chapter=186685140")

Gratis i 30 dagar. Ladda ner, installera (ta bort eventuella antivirusprogram först) sätt security level på High och scanna hela din hårddisk. Den borde finna det.

## Comment 4
Author: skrellet

Nero är inte gratis men man kan köra evaluation.

[http://www.snabbstart.com/download/nero-burning-rom ](http://www.snabbstart.com/download/nero-burning-rom "http://www.snabbstart.com/download/nero-burning-rom")

## Comment 5
Author: senna

#4 - jag testade det, men tydligen funkade inte "serie-numret" , dvs. att datumet hade gått ut eller något sånt.  
  
Fast jag brände ner några bilder på en cd-skiva. gick bra det också, men det är ju bättre med en dvd. :/

## Comment 6
Author: Kaj

Windows har ett brännarprogram som ingår.

Högerklicka på filerna och välj sänd till. Välj sedan din CD brännare.  
När du lagt till ala filer via sänd till funktionen är det bara att bränna.

## Comment 7
Author: pentsium

#6 har alldrig fungerat för mig...
