# Problem med nerladdat spel!
Author: FeliciaS

Hej!  
Kanske är jag lite knäpp som skriver om detta, men jag skulle verkligen vilja ha hjälp. Även om det är olagligt (inte att få hjälp allstå haha...) så är det i alla fall Datorn som är i fokus här och det finns ju en mapp för fildelning ;)

Jag har laddat hem Sims 2 Året Runt och installerat och så. Men när jag ska spela kommer en skylt "Se till att skivan till The Sims 2 Året runt sitter i läsaren, klicka på OK och starta om programmet."

Hur ska jag göra då? Jag har Virtual Daemon Manager och har lagt in filen där, även bränt på CD och stoppat i datorn men det funkar inte... Jag (m. hjälp fr. pappa) har inte haft problem med sånt innan. Jättetacksam för svar!

## Comment 1
Author: pentsium

Du behöver ett crack eller en "mini Image". det brukar finnas med på skivan man laddar ner, så om du mountar skivan i daemon tools o kollar efter en mapp som har samma namn som releasegruppen som har lagt ut skivan så borde där finnnas antingen en fil i stil med "sims.exe" om så så lägger du den i spelmappen c:/program/sims 2... och väljer att den ka ersätta den befintliga filen.

om det är en fil som har .img, .mds, .mdf eller nått annat s mountar du den i daemontools så ska det funka

## Comment 2
Author: pentsium

läs också igenom .nfo filen som följer med, öppna den i anteckningar så går den att läsa.

## Comment 3
Author: FeliciaS

Tack så mycket Pentsium! Ska testa att göra som du skrev ikväll eller så :)

## Comment 4
Author: FeliciaS

**#1** Det är så vi har gjort... Det är det som inte funkar. \*rop på hjälp\*

## Comment 5
Author: pentsium

leta dig in på www.gamecopyworld.com och sök på "The Sims 2: Seasons" där finns både en image som man kan mounta i daemon-tools och en "fixed" .exe fil, som nog är nyare än den som fanns med på cdn. så prova med båda dom och VIRUSSÖK det du får hem från gamecopyworld.

## Comment 6
Author: FeliciaS

**#5** Tack! Ska testa :)

## Comment 7
Author: Krikke

antingen ett image för deamon tools eller en crack

## Comment 8
Author: FeliciaS

**#7** Okej ;)
