# Extern hårddisk
Author: Martin

Går i köpastankar angående en extern hårddisk, som i första hand skall fungera som extrabackup, samt lagring av film och foto.

Jag har dock ingen som helst koll på marknaden, vad som är bra och vad som är dåligt, vad som är billigt och vad som är dyrt. Vad som är prisvärt, och vad jag absolut inte skall köpa.

Någon som kan ge lite tips? Saker man bör tänka på?

## Comment 1
Author: JimJ

Om du endast ska använda hårddisken som en backup, behöver du inte ha någon speciel dyr med kylning m.m. Du vill självklart ha stort utrymme om du ska lagra fotografier och filmer som i längden tar upp mycket plats.

Du gör rätt i att köpa hårddisk nu, priserna har sjunkit snabbare än Titanic på just hårddiskar i år.

En portabel hårddisk på 320 Gb lär du klara dig gott och väl med. På datorbutiken tar de 860:- inkl moms, utan inräknad frakt för [den här](https://www.datorbutiken.com/home/Default.aspx?Product=WDG1U3200E "https://www.datorbutiken.com/home/Default.aspx?Product=WDG1U3200E"). Det är väldigt billigt och jag har bara hört gott om denna produkt. Det är kanske inte den hårddisken man vill bära med sig överallt då höljet är lite mer av plast. Men det får man leva med om man vill ha billigt. :-)

Vänliga hälsningar  
\- Jim Johansson

Edit:

Glömde nämna just din fråga om vad man ska tänka på när man handlar en portabel hårddisk.  

Först ska du titta så rotations-hastigheten ligger på minst 7200 rpm. Cachen ska inte ha ett värde under 8 Mb. Söktiden ska inte vara över 10 sekunder. Sedan får du titta efter vad du vill ha för annslutning. Men jag rekomenderar USB. :-)

## Comment 2
Author: johan

Om du har flera datorer hemma skulle jag rekommendera en USB-disk med nätverkskort. Då fungerar den utan att datorerna är på och det är lätt att komma åt filerna oavsett vilken dator du använder.

T ex har Lacie flera modeller.
