# Hjälp
Author: Lattjo

Vårt WIFI nätverk är lösenordsskyddat problemet är bara det att ingen vet lösenordet. Vi har haft så i väldigt många år och det börjar blir väldigt jobbigt nu. De två bärbara har jag lyckats få in wifi på genom att trycka på en "knapp" på routern. Men med min mobil så fungerar inte det. Är det någon som vet hur jag kan få reda på lösenordet eller hur man kan byta?

Snälla hjälp :)

## Comment 1
Author: Emmetem

På våran router så står det med väldigt liten text på baksidan!

## Comment 2
Author: [Borttaget]

TS vilket/vilka operativsystem har ni på de datorer som ni har åtkomst till nätverket?

## Comment 3
Author: Zepp

Kör in en tråd av ett gem i återställningen.. så ställs det till fakriksinställning!

Då gäller även det lösenord som står på etiketten!

Men pröva först med sladd och det lösenordet!

Annars så kan man trycka in WPSknappen på routern och acceptera det som anslutning på datorn.. fast det e ju för enkelt!?

Eller så väljer man att se sitt lösenord på datorn som klartext.. fast det är oxå lite för enkelt!?

## Comment 4
Author: Lattjo

Okej tack frö tipsen ska testa![Glad](http://datorn.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: Lattjo

Nu kanske jag blir dummförklarad här men vad är ett operativ system hehe? Jag kan verkligen inget om sånt här :P

## Comment 6
Author: Zepp

OS är tex W7, XP, Mac. Unix, Linux eller annat!

## Comment 7
Author: Lattjo

Okej nu behöver jag hjälp för inget funkar jag ska beskriva vad jag gjorde i steg.

1\. Satte in en skiva i datorn som tillhörde routern.

2\. Startade programmet, valde språk och tryckte på snabbinstallation knappen.

3\. Klickade förbi konstiga instruktioner och ritningar fattade inte mycket.

4\. Skivan vill att jag ska skriva in lösenordet som jag inte vet. Jag tryckte på glömt lösenord.

5\. Skivan sa åt mig att trycka på återinställningsknappen.

6\. Jag antog att det var det konstiga lilla hålet bakom routern. Jag tryckte med ett gem. Alla gröna router knappar blev oranga. Sen hände inget.

Snälla kan någon förklara vad jag gjorde för fel haha blir så trött på det här![Obestämd](http://datorn.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 8
Author: Zepp

Nu har du gjort en fabriksåterställning av routern!

Bara att läsa lösenordet på den!

Du tror inte det hade varit enklare att trycka på WPSknappen?

Altså.. nu har du raderat alla inställningar på routern och skall då lägga in nytt lösenord för den krypterade anslutningen på alla datorer!

Men först skall du ansluta till routern via kabel helst, sen så skall du skriva in det lösenord du vill använda.

Sen skall du trycka WPS och göra nya anslutningar på samtliga datorer!

Lätt som en plätt.. på fyra fem försök så är du fena på det hela och kan hjälpa alla du känner!

## Comment 9
Author: Lattjo

**INGET FUNKAR**

Nu börjar jag bli sur och frusterad på den här skräpdatorn. Jag trycker med ett gem i knappen hela routern blir orange, det dröjer några sekunder och den blir grön igen. Den är precis som vanligt. Inget händer och jag vet fortfarande inte mitt lösenord. Var byter jag lösen? Snälla hjälp och förklara enkelt. Jag är ingen expert på IT som ni kanske märker![Obestämd](http://datorn.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 10
Author: ru4real

Står det ngt på baksidan av den? Tror ngn har frågat tidigare om det, men kolla igen.

Och, ta gärna en bild av baksidan så kan vi hjälpa till lite mer kanske....

## Comment 11
Author: Zepp

Koppla upp dig mot routern med hjälp av en kabel och logga in på routern på den IP adress som står på etiketten, med det användarnamnet och lösenordet!

Eller tryck ner WPSknappen och acceptera det lösenord du blir tilldelad!

Du har två minuter på dig att söka efter nätverk.

När ingen vet lösenordet så är det till 99,99% fabrikslösenordet då ingen har satt sig in i hur man skapar ett nytt säkert.

## Comment 12
Author: Lattjo

vad är en WPS knapp?![Tungan ute](http://datorn.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 13
Author: Zepp

http://en.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi\_Protected\_Setup

## Comment 14
Author: Lattjo

när jag trycker på den knappen händer inget

## Comment 15
Author: Zepp

Jo på datorn.. du skall söka efter tillgängliga nätverk!

## Comment 16
Author: ru4real

Skicka en bild på din router så kan du få bättre hjälp!

## Comment 17
Author: Lattjo

Här kommer bilder på eländet![](/images/empty.gif)

## Comment 18
Author: Zepp

Och på undersidan.. zooma in den lilla etiketten med inloggningsinformationen.

Sökte du tillgängliga nätverk på datorn efter du hade tryck på WPS-knappen??

## Comment 19
Author: Lattjo

Vilken ettikett mear du? Hur söker man tillgängliga nätverk? Vet hur man gör på mina två andra datorer men vår stationära är från stenåldern...

## Comment 20
Author: ru4real

Det var just bilden på undersidan som var det intressanta, som du missade.

Gör om och gör rätt. Och lite skarpare bilder om det går...

## Comment 21
Author: Lattjo

Här kommer den bilden ni vill ha. 

Kan tyvärr inte hjälpa att bilderna blir dåliga. Det är dålig belysning och kolsvart ute.

## Comment 22
Author: [Borttaget]

#24

Ta bort bilden och lägg in en ny bild där du skuggat för MAC-adressen (id).

## Comment 23
Author: Zepp

Här har du den!

Bara att läsa och följa anvisningarna!

  

http://www.dlink.se/cs/Satellite?c=Product\_C&cid=1197319391669&packedargs=locale%3D1195806930208&pagename=DLinkEurope-SE%2FDLWrapper&childpagename=DLinkEurope-SE/DLProductCarouselMultiple&p=1197318910935&packedargs=TopLevelPageProduct%3DHome%26packedargs%3DProductParentID%253D1197318689446

## Comment 24
Author: Lattjo

Jag ger upp ingenting fungerar:(

## Comment 25
Author: Zepp

setup Wizard and Wi-fi Protected setup™ 

(WPs) for automatic configuration and easy 

addition of new devices

ftp://ftp.dlink.eu/datasheets/DIR-615.pdf

## Comment 26
Author: Zepp

**Förenklad trådlös säkerhet**  
Genom en enkel knapptryckning får du routern att stödja Wi-Fi Alliances standard för trådlös säkerhet. Tack vare Wi-Fi Protected Setup™ (WPS) kan namnet på det trådlösa nätverket (SSID) och krypteringsnycklarna automatiskt genereras och sändas till klientutrustningen. Användarna slipper att memorera komplicerade lösenord och skriva in dem flera gånger. På så sätt blir det avsevärt enklare att installera säkerhet i det trådlösa nätverket.  

  

http://www.dlink.se/cs/Satellite?c=Product\_C&cid=1197319391669&packedargs=locale%3D1195806930208&pagename=DLinkEurope-SE%2FDLWrapper&childpagename=DLinkEurope-SE/DLProductCarouselMultiple&p=1197318910935&packedargs=TopLevelPageProduct%3DHome%26packedargs%3DProductParentID%253D1197318689446

## Comment 27
Author: Lattjo

Tack för besväret allesammans, det uppskattas att ni tar er tid att förklara för en mindre it- begåvad person![](/images/empty.gif)Jag ska ta och titta igenom det här när jag har tid och ork att bråka med det.

## Comment 28
Author: Zepp

Hehe.. själv satt jag en hel kväll och bråkade när jag hade köpt ny dator!

Det var bara så nära att jag gick tillbaka till affären med nya datorn.. innan jag kom ihåg att jag låst accessen till MAC-adresser!

Så det var bara att släppa på den säkerhetsspärren.. trycka på WPS och fånga upp nätverket på laptoppen och sen låsa igen på bägge MAC-adresserna. ![](/images/empty.gif)

Lätt som en plätt.. bara man kommer ihåg hur man gjort.. att det skall ta en hel kväll får jag skylla på stress och dåligt minne.
