# Zoo tycoon 2 vill inte installera
Author: Jollabolla

Jag har provat om och om igen att installera mina zoo tycoon 2 på min dator men det funkar inte. Jag har en Asus K61IC och är inte så bra på datorer och vet därför inte ens om spelet kan funka på min dator. Har också windows 7 om det kanske är därför som det krånglar.

De spelen jag har är:

Zoo Tycoon 2 - Helt på svenska

Zoo Tycoon 2 Extinct Animals - Helt på svenska

Zoo Tycoon 2 Marine Mania - Helt på svenska

Zoo Tycoon 2 Zookeeper Collektion

Jag har som sagt provat att installera de om och om igen men efter att de installerats så vill de ändå inte starta. Anledningen till att jag skrev att några av spelen är helt på svenska är för att jag inte vet om det kanske är därför som det krånglar, att några är på svenska men inte några.

Skulle bli så himla glad om någon skulle kunna hjälpa mig med att komma på vad felet är. Så om du vet något berätta det gärna! Tack!

## Comment 1
Author: Zepp

Är de för W7?

## Comment 2
Author: Jollabolla

På någon av de står det att de är för Windows och på en annan står det att det är för Windows XP och Windows Vista.

## Comment 3
Author: Zepp

Då är det överhuvudtaget inte säkert att det funkar i W7.

## Comment 4
Author: Jollabolla

Ibland när jag ska starta det så står det även såhär:

Du behöver minst 256 MB systemminne för att köra Zoo Tycoon 2. (0 MB upptäckts).

Om det då ens vill starta lite.

## Comment 5
Author: Zepp

Då är det nog inte avsett för W7?

Pröva att köra det i annat läge, det kan fungera.

Man klickar på ikonen och tar engenskaper och ställer om till att köra som XP, tex.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Som Zepp sa (fast lite luddigt) så öppna utforskaren. gå in i dvd/cd. leta rätt på installationsfilen och högerklicka på den. leta rätt på kompatiblitetsläge och välj xp. tryck OK och kör installationen från utforskaren.

Installationsfilen heter nog kanske setup.exe eller install.exe. Om inte så får du leta dig fram.

## Comment 7
Author: Jollabolla

Jag fick faktiskt det att funka igår men tack ändå! :) Jag letade runt på internet ett tag och hittade till sist en youtubevideo som kunde hjälpa mig :)

## Comment 8
Author: Linatim

Var köpte du Zoo tycoon på svenska??

## Comment 9
Author: Jollabolla

Jag kommer inte riktigt ihåg eftersom att de är rätt så gamla men jag tror det kan har varit på siba kanske.

Jag har Zookeeper collection på engelska och sen Marine Mania och Extinct Animals på svenska. Jag fick kunde installera Marine Mania men inte Extinct Animals för det stod att den inte hade rätt språk ;(
