# corrupted file??!!
Author: Nicklasangora

Hej! Jag har en helt ny installerad dator med windows 7 ultimate. Men något är fel... Så fort jag försöker installera något så kommer det upp en ruta där det står corrupted file..

Sedan så känns datorn väldigt seg.. Den tar lång tid på sig att starta och laddar segt.

Vad tror ni är fel?

## Comment 1
Author: Zepp

How to Repair Corrupt or Damaged Windows System Files with System File Checker
==============================================================================

  

http://www.techsupportalert.com/content/how-repair-corrupt-or-damaged-windows-system-files-system-file-checker.htm

## Comment 2
Author: Nicklasangora

Tyvärr så funkade det ej :/ jag gjorde ett memtest och det visade inga errors.

## Comment 3
Author: Kaj

Är det en legal kopia av Win 7?

Om datorn är helt ny bör garantin gälla.

## Comment 4
Author: Nicklasangora

Nej det är falskt eller vad man ska kalla det.. Tror jag iallafall. Fick en skiva av en kompis. Men trycker man på Egenskaper så står det att det är Äkta windows 7.

## Comment 5
Author: Kaj

Ja då skulle jag tro att skivan du fått är korrupt och att du vid installationen fått några trasiga Windows filer.

Antingen ber du din kompis bränna en ny skiva och se ifall det blir bättre eller så lägger du ut pengar på en "äkta" Win 7.

## Comment 6
Author: deeman

#5 Att bränna grejer är egentligen inget alternativ om man vill vara rädd om sin dator. Äktheten är särskilt viktig när det gäller OS systemet för datorn..

## Comment 7
Author: Nicklasangora

Jag har fixat det nu!!! Fick installera om datorn igen. Måste ha blivit något fel vid installationen. Men tack för alla tips!

## Comment 8
Author: deeman

#7 Fint, installerade du ett "äkta" Windows? ;-)

## Comment 9
Author: Nicklasangora

#8 nupp! :)

## Comment 10
Author: deeman

😟 usch då..

## Comment 11
Author: Nicklasangora

ehh så länge det funkar så är jag nöjd :D!

## Comment 12
Author: deeman

Givetvis är du det, men som du nog förstår så använder det på egen risk...

## Comment 13
Author: Customize

#12 Skulle du kunna förklara för mig vad det är för "risker" man tar med att köra "falskt" Windows?

## Comment 14
Author: deeman

Det blir ett för långt inlägg för att postas här ;-)

## Comment 15
Author: Customize

#14 Gör det kort :) Är väldigt intresserad av dessa "risker" du påstår finns då jag aldrig varit med om att någon råkat ut för någon hemskt med att köra en kopierad version av Windows.

## Comment 16
Author: deeman

_En bibel går inte att göra kort ;-)_

Jag tycker inte jag behöver förklara något alls och jag påstår inget direkt heller. Det sunda förnuftet säger sig självt att det alltid finns vissa risker med att ladda ner något som inte är i sin ursprungliga version och det är allmänt känt och ingen nyhet i det faktum att risker finns.  Det gäller inte bara kopior av Windows, allt som inte är av ursprunglig version, som också går att ladda ner kan innebära en viss risk. 

Att ladda hem något, det görs helt på egen risk.  
Hur riskerna kan ta form kan bara du som har en olaglig kopia uppleva.   
Men det finns bra kopior och dåliga kopior, det vet alla.
