Jag har Photoshop CS 4 i min dator och har inga problem med att det jobbar sakta. Jag har även haft PSE 5 - inga problem där heller.
Nu har jag köpt Paint Shop Pro och ser en markant skillnad i hastighet.
Nu kommer vi in på en bit som jag verkligen inte kan. Den lokala disken C är inte nyttjad till hälften ens. Har det göra med arbetsminnet för just PSP och vad kan jag i så fall göra.
Att c:\disken är full eller inte spelar ingen (sanning med viss modifikation) större roll för hur snabbt ett program jobbar. Det som är viktigtast är mängden arbetsminne (ram) som datorn har.
Dock, vissa program (bl a adobe photoshop) använder sig även av c:\disken som temporär lagringsplats för väldigt stora bilder, det märks bl a på att disken jobbar väldigt mycket då (swap'ar).
Nu skriver du inte hur mycket ram du har (det kan du se genom att högerklicka på "den här datorn" och välja egenskaper, det står inget om vilket operativ du har heller.
Om du kollar på bilden ser du minne och processor på just den här datorn.
Kollade specen för PSP (det den kräver som minimum för att funka hanterbart). Om du har mindre än detta är det en förklaring på varför det funkar dåligt för dig.
Microsoft® Windows® 7, Windows Vista® or Windows® XP with latest service packs installed (32-bit or 64-bit editions)
1.5 GHz processor (2GHz or faster processor recommended)
1 GB RAM (2 GB or higher recommended)
1 GB of free hard drive space required (2 GB or greater recommended)
Här är en beskrivning på hur det funkar i windows med indexen.
34 titlar: 20 SM-Guld, 7 World Cup, 5 Europacupen & 2 Svenska Cupen. Gillar du att fota eller att kolla på foton, kika här. Gillar du allt som har med fågelskådning att göra så kolla här.
Så här står det i egenskaper - Core Processor 3800+ 1,99 Ghz, 960 MB RAM.
Det innebär att det borde räcka eller ?
Kan det vara så att PSP i någon inställning säger att den bara får nyttja en mindre mängd ram än den borde göra för att fungera bra.
# 2 Det ser inte ut så i min dator. I kontrollpanelen har jag system. Där finns under avancerat > prestanda men då bara om visuella effeketr, dataexekveringsskyd.
Trött processor = processor med lite arbetskraft per sekund.
34 titlar: 20 SM-Guld, 7 World Cup, 5 Europacupen & 2 Svenska Cupen. Gillar du att fota eller att kolla på foton, kika här. Gillar du allt som har med fågelskådning att göra så kolla här.
Kika i aktivitetshanteraren under processer så ser du vilket program som tar mest minne och hur stor del av det som du använder!
Det lönar sig sällan att uppgradera gamla datorer, köper man en ny billig, så har den som regel flera gånger högre kapacitet än din gammla.. hur mycket du än uppgraderar den.
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.
Har man många plugins och tubes utöver det som finns i programmet så kan det sakta ner. För att det inte ska göra så kan man skapa mappar på ett annat ställe och hänvisa dit.
# 12 Så gör jag i PS men PSP är så nytt än för mig så jag ahr inte vågat mig på några egna initiativ.
En annan sak som är br i PS det är att man inte behöver installera nya teckensnitt. Jag har alla i en mapp på skrivbordet. När jag behöver ett nytt teckensnitt öppnar jag mappen och klickar uppdet nya teckensnittet. Därefter minimerar jag bilden.
Nu finns teckensnittet i PS.
Jag vet inte om det går i PSP men jag ska kolla.
Tillägg Testade nu och det fungerar även i PSP.
Oj nu kom vi från ämnet men det är ju min tråd så det kan jag tillåta. Alla tips är bra.
Nu har min dator fått ett frispel så nu är ny dator nära. Ska ut och kolla i morgon. Jag ska ha en stationär dator - förmodligen en HP
Med tanke på problemet jag skrev om här 2012 då bla Paint Shop Pro jobbar sakta - är det ramminnet jag nu ska titta på som måste vara större än jag har nu ? Jag litar inte på försäljare alla gånger.
Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.