jag tänker mig att på möten skulle det vara stressande med en seg dator, så jag tycker du ska kosta på dig en med ssd-disk.
sen bör du leta bland surfplattor med Windows 8 också, för gränserna är minst sagt flytande i den här kategorin så det du söker kan lika gärna vara listat under den kategorin . du kan ju kolla runt lite här: http://www.prisjakt.nu/kategori.php?k=1594#rparams=m=s177350046
den här tex ur den listan tror jag man skulle kunna vara riktigt nöjd med:
http://www.dustinhome.se/product/5010759974/sony-vaio-tap11-ci5-1-5-4gb-128-ssd-fhd-ips-11-6-touch-w8p-black/?utm_campaign=prisjakt&utm_source=prisjakt.nu&utm_medium=pricecompare&utm_content=21868
men du ser vad den kostar, och då är det ändå på kampanjpris, i stort sett halva priset mot vad den har kostat. så dyra är alltså enheterna i den här kategorin av hybrider mellan bärbara och surfplattor, så mycket billigare än såhär tror jag det är svårt att komma undan om du ska ha nåt av den här sorten som du verkligen trivs med.
men sen beror det självklart på vad du är van vid för prestanda också från din nuvarande bärbara - du kanske inte springer skrikande till skogs eller river ner tapeterna som jag skulle göra om den är lite småseg
.
ssd skrevs det alldeles nyligen en massa bra info om i den här tråden
: http://datorn.ifokus.se/discussions/53a92d7a8e0e745bf2000200-vad-ar-ssd?discussions-2
åh men det ÄR inte en surfplatta, inte som en ipad - utan jag menade bara som jag skrev att de listas minst lika ofta i kategorin surfplattor när de är i den storleken och har touchskärm - och om tangentbordet går att ta loss. men tex den jag nämner i #3 är i högsta grad en fullfjädrad windows-dator.