Sidlayout, Microsoft Word
Jag har ett litet problem, när jag öppnar Word så är själva dokumentet lagt på vänster sida men jag brukar alltid ha det så det ligger centrerat över hela sidan, hur ändrar jag det?
På bilden som ni ser så är avsnittet "Ordna" inte aktivt, jag kan inte trycka på någon av dom ikonerna där förutom "Justera" men där finns bara två alternativ som är klickbara och det är "Justera mot sida" och "Justera mot marginal" men inga av dom ändrar ju så sidan hamnar i mitten? Ni ser ju på bilden hur dokumentet är lagt åt vänster, jag vill ha det i mitten. Varför funkar det inte? Ska jag installera om det kanske?
Allvarligt, ingen som kan?
Spåna lite på http://office.microsoft.com/sv-SE/?CTT=97
Jag har aldrig upplevt det som du beskriver ovan men titta lite
på: http://office.microsoft.com/sv-se/word-help/valja-sidorientering-HP001229586.aspx för att se om det kan hjälpa något.
Daniel, Värd: Datorn i Fokus. Medarbetare: Webbprogrammering iFokus.

Om du klickar på tabben "Visa", så finns där en funktion vid Zoom som på min (danska) maskin heter "en sida" och "två sidor". Om jag klickar på "två sidor" så flyttar sig dokumentet till vänster så som din. Klickar jag på "en sida" så lägger det sig i mitten igen.
Att installera om hjälper inte. Det är ju inget fel i word, bara nån inställning.
Hatar cancer och älskar vårlökar.