Datorn iFokus

Datorn

Etikettinternet
Läst 16356 ggr
SunsetValley
0

Trådlöst WiFi till stationär?

Hej! Jag har köpt en ny stationär dator och den har inte trådlöst WiFi, så jag undrar om det finns någon sändare eller dyl. som man kan köpa till så att det går att ansluta till modemet trådlöst? För jag ska ha datorn nere och vårat modem står på övervåningen. Har inte vågat öppna datorn än ifall att jag måste byta om det inte går att lösa.

http://www.elgiganten.se/product/datorer-tillbehor/stationar-dator/ACDTSP5EQ025/acer-aspire-xc600-stationar-dator

Kram Linnèa

Besök min blogg

 

Fridaybrew
3
#1

Trådat internet/via kabel är alltid att föredra än trådlöst. Iom att du köpt en stationär dator (smart) så är det bästa att dra en kabel till datorn. Internet blir stabilare och snabbare. 

Fast det beror iofs ockås på hur snabbt internet ni har, har ni sugit internet ja då kan wifi fortfarande funka, men har ni någorlunda bra internet kommer wifin flaskhalsa saftigt.

Prata med dina föräldrar fråga vad för internetabonnemang de har . har ni snabbt internet fråga om du de kan dra en kabel till din dator.

Det finns även så man kan köpa till en liten usb dongel till datorn. funkar lika bra på laptops som stationär såklart =)

/Fridaybrew

SunsetValley
0
#2

Vi har just nu ett modem som heter Netgear men vi har köpt ett nytt från D-Link som vi inte har installerat än. Vet att vi har ganska snabbt internet.

Jag har inte möjlighet till att ansluta datorn med en kabel, men skulle du kunna rekommendera någon sån där USB dongel? 

Har tittat på den här:

http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=336044

Kram Linnèa

Besök min blogg

 

Fridaybrew
0
#3

Ok, så länge dongeln och den trådlösa routern talar samma språk (802,11n) så lär det funka. Dock iom att du har en stationär så skulle jag satsa på en dongel med antenn just för att säkerställa bra mottagning.

Här är några förslag på USB trådlösatnätverk med antenner o som är samma språk som din förslagna (802,11n)

http://www.prisjakt.nu/kategori.php?&o=produkt_pris_inkmoms&lb=s138925439#rparams=lb=s138925673

 Bara klicka ur den rutan på prisjakt så ser du fler, klicka i de som er router hanterar helt enkelt.

Alternativ är att köra via elsladdarna i väggen. låter knasigt om man inte hört talas om det förut. men det funkar.

http://www.prisjakt.nu/kategori.php?l=1135

Visa föräldrarna, använd prisjakt så hittar ni det till bra pris med. väldigt informativ sida. smatidigt som man kan se olika användare recensioner.

/Fridaybrew

Inkanyezi
0
#4

WiFi är mer tillförlitligt än att använda elnätet, där ledningarna ofta är förlagda på olämpligt sätt för datatrafik, vilket kan sänka hastigheten rejält och ge märkliga fel. Om WiFi fungerar bra eller inte beror mest på vad som är emellan sändaren och mottagaren. Om huset är av trä är det oftast inga problem alls, men armering i golv eller golvvärme kan stoppa signalen rätt effektivt om man har otur. Likaledes metallpanel eller om det finns kylskåp, diskbänk, spis, diskmaskin eller annat liknande emellan.

Fridaybrew
0

Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.

#5

internet via Elnätverk att slå undan det på ett så kategoriskt sätt är lite väl tycker jag. Nästintill som att vara oinsatt i ämnet.

Hon ska dessutom vara på ett separat våningsplan vilket gör att rundsändande antenner ligger ovanför hennes rum. Vilket kan innebära total radioskugga.

internet vi kablar är alltid att föredra, sen kommer elkablar före wifi iaf om du köper lite nyare grejer inte från 10 år sen.

Dagens internet via elkablarna då är uppkoppliingen i sig flaskhalsen inte hemma nätverket. I princip all wifi är flaskhals om man har bra internet. Men sitter man på sugig lina så visst funkar wifi utmärkt.

Det fina med de nya nätverk via elkablar är att man kan kombinera det med wifi. dvs varje dosa kan kopplas med kabel och fungera som sändare/mottagare för wifi.

/Fridaybrew

Kaj
2
#6

Du kan köpa en Powerline.
Detta är en kontakt som du stoppar i i ett eluttag vid din dator. Dit kopplar du sedan en ethernet kabel.
Nere i ditt rum där din stationära dator står kopplar du näste powerline enhet i ett eluttag nära din dator. Från denna kopplar du sedan en ethernet kabel till din stationära dator.
På så sätt behöver du bara ethernet kablar från router till närtmaste eluttag och från din stationära dator till närmaste eluttag där.

Har ingen erfarenhet hur stabila powerline tekniken är men jag tror att den är helt ok.
Här finns powerline produkter på netonet

SunsetValley
2
#7

Tack för alla svar, det slutade med att vi köpte en sån här:

http://www.netonnet.se/art/dator/natverk/ntverkskort/trdlsa-n-300-mbit/asus-usb-n53/175503.5420/

Kram Linnèa

Besök min blogg