
RAM minne?
Kommer att utöka RAM minnet till min bärbara dator. Idag är den bestyckad med 512 MB. Enligt fabrikanten så kan man utöka till max 4 GB.
Finns det några praktiska eller datatekniska nackdelar med att utöka minnet till maxgränsen?
Det skulle jag också vilja veta. Har samma fråga.

Om man utökar RAM minnet, så slipper Windows använda växlingsfilen på HD:n så mycket, och RAM är ju alltid snabbare än nån hårddisk..

datorn kommer arbeta mycket smidigare och snabbare. speciellt om du har windows xp eller vista + antivirus prog. men 4 gb är lite overkill. 2 gb räcker gott och väl
Håller med om att 2 gb räcker gott och väl om du inte är en extrem Photoshop-nörd. :)
Det är också väldigt stor skillnad i pris på att köpa 2x2gb minne än att köpa 2x1gb minne.
Mvh // Johan

sen är ju inte storleken allt. hur snabba (i mhz) spelar också stor roll

Du kan råka ut för att du inte kan använda dig av den 512 Mb ram som du har nu utan måste byta ut även den. Beror lite på datorn men ibland kan man inte blanda hur som helst så titta noga i manualen innan du inhandlar.
T ex kan det varfa så att på ena minnesslåttet som du idag har 512 MB så kräver nästa minnesslått samma (dvs 512 MB vilket gör att du endast kan komma upp i 1 Gig. Om du istället tar ut din 512 MB och ersätter den med en 1 gb så kan du köpa en 1 GB till och sätta på andra minnesslåttet. Men som sagt det står i manualen hur du kan kombinera olika RAm storlkar på de två minnesslåtten.

Tack för alla tips! Det får bli 2 x 1 GB.