Datorn iFokus

Datorn

Etikettmicrosoft-office
Läst 726 ggr
Oscar
0

iCal-schema i Outlook

Jag laddar ner ett iCal-schema och öppnar det i Outlook, fungerar perfekt. Men när det kommer uppdateringar i schemat o jag laddar ner det på nytt så hamnar det nya som en egen kalender. Eftersom jag gjort personliga ändringar i det första schemat skulle jag vilja att det uppdaterades istället. Går det att göra det?

johan
0
#1

Vilken version av Outlook har du?

Mvh // Johan

Oscar
0
#2

2007

Oscar
0
#3

Ingen som har någon bra lösning på lager?

johan
0
#4

Jag har bara provat med att hämta kalendrar från nätet, t ex från Google Calendar och då uppdaterar den snäll som den ska. Har aldrig provat med enskilda iCal-filer.

Du kanske kan prova att gå via Arkiv, Importera & Exportera. Där brukar man ju kunna ställa in till vilken mapp det ska och vad som ska hända med dubbletter.

Mvh // Johan

Oscar
0
#5

Tack Johan. När jag provade den vägen fick jag en fråga om jag vill uppdatera min vanliga kalender eller öppna en ny. Perfekt!