Datorn iFokus

Datorn

Etikettinternet
Läst 1531 ggr
Kaj
0

Ta med dina program var helst du är

Vi har ju alla hört talas om U3 på USB stickor som gör att du kan köra dina vanligaste program direkt från en USB sticka. Det har funnits ett bra tag men nu börjar det bli så många program som finns med detta att det börjar blir ritkigt intressant. U3 kräver dock att man har en USB sticka med U3 förinstallerat på den alternativt hämta hem den från nätet och lägga på din USB sticka.

För er som inte redan känner till det så finns det nu även program som inte kräver U3 utan man kan lägga dem dirket på valfritt media (T ex en USB sticka, på ditt skrivbord, på en lokal disk med mera) och köra därifrån. Det krävs ingen installation och inget ändras i ditt lokala operativsystem såsom registry med mera.

Denna typ av program kommer nu på bredfront. Den jag gillar bäst är PortableApp (www.portableapps.com) som har en uppsjö av program som du kan ladda ner. Du kan dels ladda ner dem en och en eller hela paketet (finns i en light version och en fullständig version) med alla program. Ladda bara ner filerna på valfritt ställe. Välj sedan att klicka på exe filen och välj en katalog där programmen skall ligga (t ex din USB sticka - men en vanlig disk går också bra men då blir de inte mobila förståss men kan vara bra i testsyfte om du inte vill installera programmen på din dator innan du testat).
Filerna packas upp till katalogen (ingen installation exekverabara filer och systemfiler kopieras bara dit) och är sedan direklt körbara därifrån. Perfekt om man vill köra sina egna program direkt från stickan på valfri dator utan att den datorns inställningar behöver ändras och du får med dig dina personliga inställningar etc.

Exempel på program som finns hos portableapps är:

  • Firefox (till och med version 3 beta 5)
  • GIMP för fotoredigering
  • Open Office
  • 7 Zip
  • VLC Media spelare
  • Virtual Dub (för redigering av media filer)
  • Mac on Stick (Mac 7)
  • och en massa fler program och fler kommer hela tiden

Gå in på www.portableapps.com och ladda ner programmen. Installera på din sticka eller direkt på din egna hårddisk och testa. Det fungerar riktigt bra faktiskt

Kaj
0
_RS_
0
#2

Det här är ju faktiskt inget nytt i sig… det nya är att fler och fler programmerare hänvisar till dll-filer i programmappen istället för systemmappen, IGEN…. ;-)

Jag har mängder av program som är sk. portable, fast de är många år gamla… Quake 3, Unreal Tournament, Midnight Club II, Fractal Design Poser, Photoshop 6, Office 97, FileZilla, Inkscape… ja listan kan göras mycket lång. Till och med WoW kan man köra från vad man vill…

En gång i tiden var det nämligen enklare att göra så. Tänk till exempel att man gör en installfil, som bara packar upp filerna till en mapp… mycket enklare än att installationsprogrammet skall leta reda på vad just windowsmappen heter på just en speciell dator. Den kan man ju döpa till vad man vill ,-) För att sedan installera filer i system-mapparna där. Effektivast är och har alltid varit att köra allt från samma mapp som exe-filen ligger i.

Sådana installers har jag iaf gjort i snart 15 år…