Datorn iFokus

Datorn

Etikettprogramvara
Läst 1700 ggr
berra
0

Komprimera filmfiler

Finns det något program som krymper dvd filmer på 6-8 GB?

Vill gärna ha ner dem på under 4,7Gb.

[kobbeuffe]
0
#1

Visst finns det, hur kan det komma sig att du har så stora filmer i datorn?

Dvd shrink brukar nog funka annars.

[kobbeuffe]
0
#2

Annars tror jag att det ska finnas nåt tillägg till Nero som anpassar filen efter utrymmet på skivan

Kaj
0
#3

Nero klrar inte att krympa DVD filmer ifall skivan är kopieringsskyddad.

DVD Shrink däremot klarar detta. DVD Shrink är en freewre och är helt gratis. Download DVD SHRINK här

Kan även rekomendera DVDx som är en öppen källkod och även den gratis. Den klarar lite mer än DVD Shrink då den även kan konvertera filmerna till DIVX, AVi direkt.
Jag har testat den under Vista och den fungerade rätt bra. Men programmet krashade rätt ofta ifall jag försökte rippa filmen direkt från DVD skivan. Lösningen var att först lägga filmen direkt på min hårddisk (med t ex DVD Shrink) - därefter ungerade den bra.

berra
0
#4

Då tackar jag så mycket för hjälpen och hoppas det ordnar sig nu.

berra
0
#5

#3 Shrinken fungerar inte längre på dvd filmer

Kaj
0
#6

Fundakde för mig i förra veckan. kan det vara så att det är en ny skiva som har ett nytt typ av kopieringsskydd som DHSShrink inte klarar?

Pröva iså fall med DVDx

berra
0
#7

Har provat DVDx,och det vill inte gå igång.

Kaj
0
#8

Det kan som sagt vara så att din DVD film har ett kopieringsskydd som dessa program inte klarar.