FRA och hur du krypterar din mail/msn
Tänkte ge er en mycket bra länk inför kommande år då regeringen pungar ut skattepengar till avlyssning.
http://projo.se/2008/06/08/sa-krypterar-du-din-email/
Fungerar även med hotmail med flera om man installerar plugin så som dessa: http://webmail.mozdev.org/installation.html
http://projo.se/2008/06/19/sa-krypterar-du-msn-och-andra-chatprogram/
Hon har även en del andra saker om skydd på internet.
Ett annat tips är att så många som möjligt skriver något svammel om spränga, tillverka bomb, sabotera i sina mail, om möjligt på något arabiskt språk. Då blir FRA:s uppgift omöjlig och de kan lika gärna lägga ner skiten.
#1 Sätt svamlet i rubriken och därefter kryptera det, så har de att göra. För övrigt slipper man att andra kan avlyssna konversationer med.
Jag tror att p2p program dyker upp lagom till lagen träder i kraft som gör precis det där^^, samt det bästa är inte att foga sig i att lagen träder i kraft det kämpas fortfarande för att lagen skall rivas upp och iaf jag tänker fortsätta kämpa!
Var med den 16:e september och demonstrera när de kommer tillbaka från sin feta semester och visa att vi inte glömt eller lugnat ner oss.
Bra sidor med uppdaterad information är:
http://isobelsverkstad.blogspot.com/
Testade SimpLite för msn nyligen. Så otroligt enkelt.