måste man köpa ny data?
när datan har inte bra grafikkort,minneskort när den är seg av sig?
när data speln inte har graffkkort speln går så dålgt
Oftas blir det billigare och göra den datorn man har bättre. Men om man tycker att datorn går dåligt och den har börjat lägga på sig några år så kanske det är bättre att köpa en ny. Men igentligen så är det inte så dyrt med grafik kort (beroende på vad man vill ha). Har du kollat på hur mycket utrymme du har på dina hård diskar?
mp5240a det står så hårt dicsken medion

Nej, mp5240a är nog din DVD-lbrännare.
Om du startar datorn och går in i kontrollpanelen och väljer "System" kan du hitta vad du har för processor och hur mycket minne det är i datorn.
För att se hur stor hårddisken är och hur mycket ledigt minne öppnar du "den här datorn" och högerklickar på C: och väljer "Egenskaper".
Om datorn är trög är det första du ska göra att avfragmentera hårddisken.
Annars kan det mycket väl vara som du säger att den är "gammal" så att den inte funkar så bra med vissa spel. Och inte behöver man köpa ny dator; man kan ju strunta i att köra dom spelen i stället. Den funkar säkert utmärkt för allt annat.
Föresten vet du ifall du har i eller 1 eller 2 hårddisk/hårddiskar?
=)
Okej! min kompis henns mamma har fixat sina data den blir bättre är lika gammel som min data