Datorn iFokus

Datorn

Etikettwindows
Läst 1031 ggr
johan
0

Problem med standby-läge i Windows

Jag har en stationär dator som vägrar stanna i standby-läge. Den går ner fint i standby-läge och är tyst och lugn, men efter ca 30-60 sekunder så vaknar den upp igen av sig själv.

Jag har försökt kontrollera energiinställningarna om det finns något av intresse där, men hittar inte direkt något.

Jag använder Windows 7 RC1, men det bör vara likadant i Windows Vista.

Någon som har en aning om vad jag ska hitta på?

Mvh // Johan

pentsium
0
#1

Jobbigt problem… Testa att kolla i bios så att det inte är inställt på att vakna upp av några andra enheter än tangentbordet. Kan ju vara något pci-kort eller något som väcker den.

Testa också att lägga den i viloläge och dra ut tangentbordet.

johan
0
#2

Tack. Det var inställt i bios att vakna vid nätverksaktivitet.

Mvh // Johan

Kaj
0
#3

Vet att det kan vara problem med en tjänst som kör windows update och gör det ibland även när datorn är i viloläge och då väcker den.

Kolla i systemloggen på din dator. Om där finns en post runt den tid då datorn klickade igång så är det den som är boven. Jag blockade denna i min brandvägg och sedan startade inte min dator igång från viloläget