Datorn iFokus

Datorn

Etikettinternet
Läst 524 ggr
Stefan
0

Mail-inställningar

Jag har problem att få mina mailadresser att fungera. Jag använder Outlook Express och har Glocalnet som leverantör, enligt de så måste jag använda mig av Authentication och fylla i deras SMTP-server (smtp.glocalnet.net). Det har jag gjort men får det ändå inte att fungera…just nu lyckas jag inte ens ta emot mail då jag är osäker på vad jag ska använda för inkommande pop3-server. Nån som har lite råd att ge?

johan
0
#1

Inkommande POP3-server ska vara mail.ifokus.se. Användar namn är din e-postadress.

Mvh // Johan

Stefan
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#2

Jag har gjort inställningar enligt bifogad bild, men det vill inte funka ändå. Jag har även testat med bara "stefan" i kontonamn.

johan
0
#3

Det det inte vara smtp.glocalnet.net?

Mvh // Johan

Stefan
0
#4

#3 Jo det ska det såklart vara..har ändrat så mycket fram och tillbaka med inställningarna. Funkar dock inte trots att jag ändrat det.

Psyflex
0
#5

nä jag har nästan samma problem jag kan inte ansluta min hotmail till Outlook Express utan jag får ett meddelande om att jag inte kan ansluta till hotmail server