Datorn iFokus

Datorn

Etikett: programvara
Läst 1441 ggr
Susanne
0

Kan någon hjälpa mig med räddade bilder?

För jättelänge sedan crashade min dator och jag förlorade då mängdvis med bilder som jag naturligtvis inte sparat.
Min käre far lyckades rädda det mesta och få bilder går att titta på. Några är märkta med psd, vilket jag antar är Photoshop (har inte det i min bärbara). De flesta är dock märkta Thumbs.db
Min fråga är nu, går det att öppna dessa Thumbs med något program eller på annat sätt?

Mycket tacksam för svar…helst glada sådana då Skrattande

Susanne Glad

Inget är omöjligt, vissa saker tar bara lite längre tid.

johan
0
#1

Thumbs.db innehåller bara små miniatyrer (64x64 pixlar) av bilderna för att det ska gå snabbare att visa dom i Utforskaren. Tyvärr kommer du inte ha någon nytta av dessa filer.

Mvh // Johan

Susanne
0
#2

Gråter tack för svaretGråter
Men varför står "orginalstorleken" när jag för musen över dem?

Susanne Glad

Inget är omöjligt, vissa saker tar bara lite längre tid.

Niklas
0
#3

Det är nog för att exempelvis Utforskaren ska visa rätt information om bilderna när man tittar på miniatyrerna.

Vänliga hälsningar

Niklas


Vänliga hälsningar, Niklas

Sök information om Sveriges adelssläkter för din släktforskning

johan
0
#4

precis som niklas säger så innehåller filen bara information filerna som finns där. Detta är för att Utforksaren snabbt ska kunna visa miniatyrer och information om bilderna så snabbt som möjligt, utan att behöva läsa in varje enskild bild.

Mvh // Johan

Susanne
0
#5

Men! bilderna finns inte kvar och det går inte att rädda dem alls..? inte över huvud taget…?

De som det står psd på, går de att öppna bara jag lägger in Photoshop eller är det kanske vajsing på dem med?

Tack för all hjälp jag får, jag uppskattar det verkligen Glad

Susanne Glad

Inget är omöjligt, vissa saker tar bara lite längre tid.

johan
0
#6

PSD-filer kräver Photoshop för att kunna öppnas.

Andra filer kanske kan räddas om du lämnar in hårddisken till några proffs som kan hjälp dig. I gårdagens Metro stod om ett företag som gjorde detta, men jag kommer tyvärr inte ihåg vad de hette.

Mvh // Johan

Cartman
0
#7

PSD-filer kan öppnas i flera bildbehandlingsprogram som ex gratisprogrammet GIMP för Windows:

http://www.gimp.org/windows/

Susanne
0
#8

Tack för programmen cartman!

Susanne Glad

Inget är omöjligt, vissa saker tar bara lite längre tid.

Niklas
0
#9

I artikeln Ibland inträffar det osannolika har jag skrivit om hur jag räddade bilder när två hårddiskar kraschade. Där finns länkar till program som kunde hämta bilder från en hårddisk som blev konstig. Kanske kan du anvnda något av dem. De kan dock inte rädda namnen på bilderna. Det kanske du kan leva med.

Vänliga hälsningar

Niklas


Vänliga hälsningar, Niklas

Sök information om Sveriges adelssläkter för din släktforskning

Susanne
0
#10

Tack Niklas. Tyvärr ligger bilderna på cd men jag kommer att läsa artikeln ändå…kanske att jag får en snilleblixt*hehe, osannolikt*

Susanne Glad

Inget är omöjligt, vissa saker tar bara lite längre tid.

Tom
0
#11

Finns inte hårddisken kvar? Om den gör det är det kanske den su ska koncentrera dig på eftersom den kanske kan räddas.

  Tom

Susanne
0
#12

Den datorn blev mentalt instabil och färdades till de sälla jaktmarkerna redan för något år sedan. Jag tror den led av schizofreni då den aldrig uppförde sig lika någon gång och tyvärr bara dumt. Den hade några år på nacken också så det var ok, förutom alla mina bilder som gick förlorade. Tro nu inte att jag blev en bättre människa av detta…jag sparar aldrig ner bilderna på cd*suck* jag får skylla mig själv faktiskt.

TACK! alla snälla som hjälper mig och kommer med bra råd You Rock

Susanne Glad

Inget är omöjligt, vissa saker tar bara lite längre tid.

Saber
0
#13

AAAA; Smilies!!!