Datorn iFokus

Datorn

Etiketthårdvara
Läst 1670 ggr
dogg
0

Köpa bärbar dator, behöver lite hjälp??

Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.

Hej! Ska köpa bärbar dator och vill ha en enkel billig för det enda som ska göras med den är att surfa-mail, söka information och göra bankärenden. Sen ska vi sätta in bilder från digitalkameran och redigera dem samt se kortare klipp inte hela filmer. Har hittat en tre olika i den prisklass som jag kan betala, kan någon vänligen hjälpa till att jämföra dessa?

Compaq Presario CQ57-205SO  http://www.netonnet.se/art/dator/laptop/laptop-15---16-tum/compaq-presariocq57-205so/156584.3003/#tabs 

http://www.inet.se/artikel/1968968/hp-compaq-635 

http://www.webhallen.com/hardvara/135629-asus_k53u-sx082v-amd_c-50-2gb-320gb-15.6-gf_hd_6250-win_7_hp

och säga om detta är något bra som duger eller tom någon som själv har en sådan, tror mest på den tredje?

Alternativt kan ni tipsa om en bra enkel bärbar dator med minst 15 tum skärm men som ändå är snabb att sätta på och använda, den ska kunna användas flera timmar utan bli överhettad, batteritiden eller vikten spelar ingen roll den kommer alltid att användas hemma. Mycket tacksam för svar.

flisan708
0
#1

Mitt tips är att söka efter datorerna på www.konsumentguiden.se då kan du få ett bra grepp om datorn du tänker på är bra eller dålig.

Fridaybrew
0
#2

Prisjakt är din bäste vän när det kommer till att hitta rätt i djungeln, Bara mecka runt med vad man vill ha sen jämföra mellan alternativen.

Här är mina förslag:
http://www.prisjakt.nu/produkt.php?j=847045,802219,717370

Utav dom tre ser jag
http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=717370
som vinnare då den har dedikerat grafikkort och bäst nätverkskort vilket är bra nu när comhem har börjat med 200Mbit eller om man kopplar ihop datorer hemma i ett gigabitnätverk. Du kan enkelt koppla in den till en TV eller en till skärm via hdmi.

Sen om du vill expandera ramminnet kan du göra det till 8 gb vilket inte är dyrt alls längre.

/Fridaybrew