Datorn iFokus

Datorn

Etikett: internet
Läst 2029 ggr
[Siimsloverr]
0

Avregistrera från internettävlingar

Hej, jag registrerade mig i en iPad tävling på internettavlingar r.se och nu ringer en massa folk som vill sälja saker som t.ex. Pro activ m.m. Nån som vet hur man kan avregistrera sig från tävlingen eller liknande för de ringer till mina föräldrar och de börjar bli väldigt irriterande på det!!! Tacksam för svar!

Monarchy
1
#1

Därför man aldrig ska vara med i tävlingar. Läser man "avtalet" står det att man godkänner att företag får ringa en, helt enkelt.

Du får kontakta dom du hade tävlingen hos, genom mail eller telefon. Annars går det inte att stoppa, om du inte byter nummer.

Kaj
1
#2

Du kan ju pröva och NIX:a telefonen. http://www.nix.nu/

Liz85
0
#3

Om man måste/vill vara med i någon tävling på nätet, så läs noga vad du går med på och bocka av eventuella rutor som säger att företaget får skicka reklam eller höra av sig till dig eller dyligt. Plus ge bara ut det nödvändigaste. Jag brukar dessutom ha som regel att inte vara med i tävlingar där de vill ha hela ens personnummer eftersom de fyra sista är privata.

Brukar för övrigt inte vara med i nättävlingar så mycket för de är mestadels bara strunt. Medverkar jag är det via företag jag vet är seriösa.

JohannaEkroth
0
#4

Det går inte att nixa dessa då man har gått med på detta i avtalet. De slutar aldrig ringa. Jag ska säga upp telefonen pga detta.

Gjorde misstaget och var med en gång. Obestämd

Suicide doesn't take away the pain, it gives it to someone else

[Siimsloverr]
0
#5

#4 jag fixade det genom att "säga upp" mig på deras lista, skickade ett mail och de sa att de tagit bort mig.