Datorn iFokus

Datorn

Etikettwindows
Läst 1019 ggr
Lamina
0

Hittar inte bilderna i datorn

Nu vet jag inte om dethär är datorns eller iPhonens fel, så jag frågar både här och på iPhone.ifokus

För en månad sen köpte jag en begagnad iPhone 4, ca 2-3 månader gammal när jag köpte den. Den har fram tills nu fungerat felfritt. Jag tar mycket bilder och filmar en del med den och lägger in det i datorn. En HP Pavilion laptop (dv6-214so om jag fattat det hela rätt) som har något år på nacken. Idag skulle jag lägga upp en video på youtube, och första gången gick det bra. Men så gjorde jag lite dumma ändringar som jag inte visste hur jag skulle få bort, så jag tänkte att jag laddar upp den på nytt istället. Men det gick inte att hitta filmen och bilderna!

Jag ansluter telefonen till datorn och öppnar Dator > Apple iPhone > Internal Memory > DCIM och där brukar bilderna normalt finnas. Men nu är det bara en tom "mapp". Jag gick då till iPhone.ifokus för att ställa just denhär frågan. Men så försökte jag ladda upp filmen igen. Och då hamnade jag i Dator > Apple iPhone > Internal Memory > DCIM > 860OKMZO, och där fanns allting! Jag laddade upp filmen och funderade inte mer på det.

Nu har jag varit ute med hunden och gått, och filmat lite. Skulle återigen slänga upp filmen på Youtube, men råkade på samma problem. Nu när jag försöker ladda upp hamnar jag fortfarande i denhär konstiga 860OKMZO-mappen, men nu är inte bilderna/filmerna där heller! Försöker jag öppna mappen via filhanteraren kommer jag inte längre än till DCIM, som ju också är tom.

Vad är det egentligen som pågår? Hur får jag tag på mina bilder och filmer?

//Lamina

Before we work on artificial intelligence, why don't we do something about natural stupidity?