Formattera HD:n?
Jag har en original-CD från DELL som innehåller windows men när jag försöker installera windows gör den bara en installation över den gamla så att allt gammalt skräp ligger kvar.
Hur ska jag göra för att formattera HD:n innan det nya windows installeras?
Mvh
Tom
Om du installerar Windows XP så borde du få välja att radera den befintliga partitionen samtidigt som den visar vilka befintliga partitioner du kan installera Windows på.
Ja det var det jag trodde men jag fick inte upp det valet. Kanske är det så illa att DELLs egna skivor inte har den möjligheten?
Tom
Skickar inte bara Dell med en återställnings-cd så du får tillbaka datorn i precis det tillståndet som den var när du köpte den?
Mvh // Johan
Nej tyvärr inte den här eftersom det ligger kvar en massa saker när jag kört CD:n.
Jag borde i och för sig kunna låna en annan skiva med XP home men använda mitt serienummer?
Tom
#4: Det ska gå alldeles utmärkt, men se till att även språket överensstämmer.
Mvh // Johan
Språket OK, tack!
Tom
Annars kan du säkert göra en dell pc restore. När du startar o det kommmer upp en blå bar högst upp där det står www.dell.com så trycker du ctrl + F11. Då töms datorn o återställs som den var från fabrik
Då behöver du ingen cd öht.
Leo, det fungerade inte på min dator.
Tom