
Tillgång till sina filer i vista
Jag har vista på min dator och sedan har jag en min gamla hårddisk kopplad till usb 2 och en dagen kommer jag åt mina gamla filer men som idag tex då nekas jag åtkomst till mina dokument jag har på den gamla hårddisken så min fråga är det vista som djävlas med mig eller är det något jag kan ändra på i min gamla hårddisk som har xp ?
Man blir ju småtokig så de vore trevligt att kunna ta bort all tjafs så att man får tillgång till allt man kopplar på men hur ?Kommer just nu inte åt mina bilder utan att hålla på att ändra för varje mapp man har å oftast så nekas jag åtkomst
mvh/bjorsa
Högerklicka på mappen och välj egenskaper.
Välj säkerhet och sedan avancerat.
Välj fliken "ägare" och gör din användare till ägare för mappen och dess undermappar.
Så funkar det iallafall i XP…vet inte om det är samma i Vista.
Antagligen så har du valt att filerna ska vara krypterade för andra användare än dig själv i XP innan…vet inte om det funkar med att bara skapa en användare som heter exakt som användaren i XP hette…men du kan ju testa.
Annars så skulle jag öppnat mappen i XP igen och kopierat alla filerna till en mapp som inte har några speciella rättigheter satta på sig och som alla får använda.

Tack för svaret !
Jag gör ungefär som du säger dvs när jag skall öppna den andra hårddisken som ligger på usb 2 så blir det att när jag kommer till mina dokument så får jag ändra så att jag får tillgång sen får jag ändra när jag kommer till bilder sen när jag kommer till datummappen men sen när jag väl är där så är alla bilder oläsliga för jag har ingen behörighet å de e ett evigt ikryssande å bekräftande men inga bilder blir synliga å jag får inte kopiera dom heller de gick däremot tidigare så något har vista fått för sig .
Jag kan inte starta xp då den ligger på en extern disk på usb 2 fast man kanske kan ändra så att den botar från den men då pajar säkert allt samman :-) Tycker dock att man i vista kunde ge en rättigheter till att öppna allt för jag har inte krypterat i xp eller begränsat tillgången i xp utan jag tror det är vista som för sig saker å vill ta beslut :-)
mvh/bjorsa

Detta kan hända ifall du valt att lägga speciella behörigheter på mappen från XP. tex att bara du och några till får läsa den.
IOM att du nu kör ett annat operativsystem (ja egentligen att du kör på en annan dator) så kommer dina behörigheter inte att slå igenom - detta även om du har samma användarnamn på vista som du hade i din gamla XP miljö. Användarnamnet är bara ett "friendly" display namn. internt använder alla Windows versioner en PID kod. Du kan se detta ifall du loggar in med ditt ADMIN konto på Vista och högerklickar på mapen på din USB disk. ifall där står ett användarid med en massa siffror och bokstäver så är det PIDen från din gamla XP för ditt användarnamn. Detta känner inte Vista till även om du har samma användarnamn.
Ändra nu behörigheterna på biblioteket genom att slå upp ditt användarnamn i Vista. Sätt fulla behörigheter och se till att du även kryssar för att rättigheterna skall ärvas neråt på alla under mappar och filer. Denna funktion hittar du under fliken Avancerat när du satt ditt användarkonto på mappnivån. Kryssa i den så kommer samma behörighet att sättas på allt under denna mapp och du behöver inte kryssa i så mycket som du sa att du nu får göra.
Då skall du sedan kunna komma åt filerna precis som vanligt.
Om felet var som ovan är det inget fel utan bara så Vista och andra OS fungerar.

Jag gjorde något galet nu för nu har jag ett okänt konto som inte har tillgång :-( Jag kommer så långt som till att öppna mappen med bilder där då xp/vista skall visa bilderna men där blir det nobben då den tycker jag inte har behörighet .(se bild)
Började med att högerklicka på den externa hd och egenskaper säkerhet och gav alla tillåtes men lik för….. så kommer jag bara till mappen med bilderna å bilderna har jag ingen behörighet att se snart blir det format på den hd å glömma bort dom eventuell filer å dokument å bilder jag missar tajm för en kaffe kanske så att hjärnan klarnar lite :-)
mvh/bjorsa

Kryssade du i att den skall ärva behörigheterna?
Det kan behövas att du loggat in som ADMIN.
Lägg därefter in ditt användarkonto du har i Vista och ge full behörighet och välj avancerat och kryssa i att ärva behörigheterna. Om du har många mappar och filer kan de ta lite tid för Vista att populera detta. bara att vänta tills bilden som kommer upp där det står att den håller på att lägga till dina behörigheter gått klart.
Sedan loggar du in med ditt vanliga konto igen och då skall du komma åt bilderna.
jag hade som sagt exakt samma problem när jag kopplade in min disk från XP. På den hade jag angett att konto mindator\xyz hade speciella rättigheter till mapparna.
I Vista hade jag exakt samma kontonamn dvs mindator\xyz
Men Vista känner naturligtvis inte igen det kontot som disken från XP har eftersom den styr behörigheter via PIDen och inte det fysiska namn (display namnet mindator\xyz) du har.
Jag loggade då på som ADMIn i Vista. La till mitt konto mindator\xyz gick till avancerat och kryssade för att "ärva för alla underordnade objekt".
Nu satte Vista igång att populera mit konto mindator\xyz på alla mappar och filer. tog en stund men sedan kunde jag logga in med mitt vanliga konto igen och hade då tillgång till allt.
Hur funkar det där med PID idet (tror det heter PID):
När man ger speciella rättigheter på en mapp till ett visst konto så ser man det kontot i klartext på behörigheterna. men bakom skalet så lägger operativsystemet till en egen identitet som är mappat med display-namnet Text S-02-04ACE4567….
Denna PID är unik för den dator du använder. Byter du dator så kommer ditt användarnamn (Display-namnet) inte få samma PID även om kontot i klartext heter samma. Internt kommer den då få ett helt annat PID vilket gör att du inte kommer åt filerna. Har man då även tagit bort standard kontona på mapparna System, All users etc så kommer inte Vista att kunna verifiera just dig till mapparna. Därför måste du lägga in ditt användarnamn igen och se till att behörigheterna ärvs neråt. om de inte ärvs blir det bara den aktuella mappen och inget därunder du kommer åt. Detta för att där under står fortfarande det gamla PIDen som den som har behörighet till mappen.
tag gärna en skärmdump på egenskaper och fliken säkerhet och ge oss så kanske det blir lite enklare att se ifall det är detta problem du har.