Öronproppar!
Fläkten i laptopen ger mig huvudvärk. Vrrrr….Vrrrrrr…..Vrrrrrr. (i 20-30 minuter). Stannar och är tyst i 20 sekunder. Sen börjar det om igen. Jag blir galen, får snart börja använda öronproppar!
Har öppnat datorn och dammsugit, petat försiktigt på fläkten för att se om något sitter löst (kändes inte så), men det har inte hjälpt.
Om jag öppnar laptopen igen - vad kan jag göra för att få tyst på den? Har varken råd eller möjlighet att lämna in den på reparation.
Du kan inte prova att byta ut fläkten? En fläkt brukar inte kosta så mycket pengar. Iaf inte till en vanlig stationär, där de större modellerna ligger på ca. 100-150:-
Även om det inte är fel på fläkten som sitter i nu, finns det ju lågdecibelfläktar som är tystare än vanliga. Fråga mig inte vad de heter bara :)
Medarbetare på jack russel terrier

blank_page
Är det en HP? Min HP laptop höll på att driva mig vansinnig pga fläktljudet (frekvensen). Den blev också hemskt varm så till slut "dog" den (moderkortet?). Det var dock inget konstruktionsfel utan en klantigt konstruerad modell. HP fick massor med skit för det (modellen).
Jag gillade HP innan det hände, men nu skulle jag testa noga innan jag funderar på en HP igen.
#2 Lågdecibellare? Bra, det ska jag lägga på minnet!
Att byta fläkt är nog det som står närmst till hands, men jag är orolig över att göra fel och inte få igång den igen sen. Har aldrig bytt något i en dator förr!
Vet inte heller vad det är för modell på fläkten/vad den heter och jag fick inget svar av Acer support heller när jag ringde.
#3 Har en Acer TravelMate 2490, ca 1 år gammal.
Hur gammal är datorn? Garanti?
Den är lite över 1 år. Hade tänkt försöka mig på att byta fläkten själv faktiskt, har inte möjlighet lämna in den på garanti.
Letar efter rätt modellnummer/sort på fläkten via nätet nu ikväll, när du inte Acer inte ville göra det.

Annars finns det ju externa fläktar o/e "kylplattor" som man kan ha under laptopen.
Jag skulle iaf inte kunna byta fläkt i en bärbar (eller stationär för den delen), men bärbara brukar ju inte vara gjorda för att hemmafixaren ska kunna pilla i ;)
#7 Kylplattor har inte hjälpt, fläkten rasslar igång i alla fall (har testat), men tack för tipset.

Min nuvarande laptop är en Acer Aspire 1410 =) och den är TYST tack och lov.